“Ερυθρόλευκος” ο ευρωπαϊκός εμφύλιος (video)

Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 6η αγωνιστική του Len Champions League, με την ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς να παίρνει άνετα τη νίκη με 14-6 και να ανεβαίνει στους 15 βαθμούς. Πέντε νίκες και μία ήττα μετρούν οι Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 14-6 της Βουλιαγμένης, για την 6η αγωνιστική του Len Champions League και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, έχοντας πέντε νίκες και μία ήττα. Στους 7 παρέμειναν οι ηττημένοι, με δύο νίκες, τρεις ήττες και μία ισοπαλία.

Οι “ερυθρόλευκοι” επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους, έλεγξαν το παιχνίδι μέσα από τη σκληρή τους άμυνα και κράτησαν τους φιλοξενούμενους μακριά από το γκολ, στα πρώτα 13 και κάτι λεπτά. Στην επανάληψη προσπάθησε να αντιδράσει η Βουλιαγμένη και να κυκλοφορήσει πιο γρήγορα την μπάλα, όμως τα λάθη στη τελική επιλογή και η αστοχία στις επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, της στέρησαν το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα και πιο συγκεντρωμένα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-0 στα τέσσερα πρώτα λεπτά, ευστοχώντας στις δύο πρώτες επιθέσεις με παίκτη παραπάνω και κάνοντας δύο κλεψίματα στο δικό του αμυντικό κομμάτι. Στις δύο επιθέσεις που ολοκλήρωσε η Βουλιαγμένη ο Μπίγιατς μπλόκαρε εύκολα, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 3-0, με τους φιλοξενούμενους να στέλνουν την μπάλα στο δοκάρι στη τελευταία επίθεση.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν ξανά προσηλωμένοι στην άμυνα και σκόραραν εκ νέου με παίκτη παραπάνω, στην αποβολή του Κουρουβάνη, έχοντας σε εκείνο το σημείο 4/5 στον επιπλέον παίκτη, με την Βουλιαγμένη να σκοράρει με τον αρχηγό της, τον Καπότση, για πρώτη φορά στα παιχνίδι μετά από 13 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα. Ο Ολυμπιακός έκανε και το 5-1 πριν το ημίχρονο, με τον Βουγιασίνοβιτς να φωνάζει στους παίκτες του να κυκλοφορήσουν πιο γρήγορα την μπάλα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 6-2, με τους παίκτες του Μιλάνοβιτς να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό με τον Βάμος.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με εκατέρωθεν γκολ, με την άμυνα του Ολυμπιακού να δείχνει κάποιες ανισορροπίες. Αρχικά το σκορ μειώθηκε στο 7-4, με τον Βάμος να πετυχαίνει ξανά ένα δύσκολο γκολ, για το 8-4, όμως ο Καπότσης δεν άφησε τους “ερυθρόλευκους” να ξεφύγουν, με το οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 8-5, με δύο κομβικές επεμβάσεις του Μπίγιατς.

Στη τελευταία περίοδο ο Κολόμβος έδωσε ξανά αέρα τεσσάρων τερμάτων στον Ολυμπιακό, με τον Μπούσλι να σκοράρει από αρκετά δύσκολη θέση για το 10-5. Ο Παπαναστασίου σκόραρε με καρφωμένη πάνω του την άμυνα για το 11-5 και ανάγκασε τον Βουγιασίνοβιτς να καλέσει time-out. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά έμοιαζαν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία σπουδαία νίκη με το ευρύ 14-6, βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-3, 6-1.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 4, Γενηδουνιάς, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 2, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 3, Ζερδεβάς

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος, Νικολαϊδης 1, Παπασηφάκης, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 2, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης.//