“Διέλυσε” τη Γαλλία, πήρε και την πρωτιά

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών συνέτριψε τη Γαλλία με σκορ 15-4 για την τρίτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του παγκοσμίου πρωταθλήματος και εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Η Ελλάδα έφτασε στην “πηγή” και ήπιε νερό… στο φινάλε. Οι παίκτες της Αλεξίας Καμμένου κυριάρχησαν κόντρα στις “τρικολόρ”, και κατάφεραν να πάρουν την απαιτούμενη διαφορά τερμάτων δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εν τέλει ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην πρώτη θέση του ομίλου ισοβαθμώντας με την Ισπανία.

Η Ελλάδα είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα φτάνοντας πολύ γρήγορα σε προβάδισμα τριών γκολ (3-0). Η Ξενάκη εις διπλούν αλλά και η Ελευθερία Πλευρίτου ήταν αυτές που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι Γαλλίδες ήταν αρκετά άτυχες με τα δοκάρια να σταματούν αρκετές από τις προσπάθειές τους, όμως στο έβδομο λεπτό της πρώτης περιόδου σκόραραν για πρώτη φορά στο ματς με την Μιγιότ. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου έβαλε το πρώτο της προσωπικό γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου για να διαμορφώσει το 4-1.

Στη συνέχεια, η Εθνική έφτασε έως και το 8-1 με τη Βάσω Πλευρίτου να πετυχαίνει δύο τέρματα, την αδερφή της Βάσω να πετυχαίνει ένα και τη Νινού άλλο ένα. Οι “τρικολόρ” μείωσαν με την Μπουλουμπατσί για το 8-2.

Στην έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, η Μυριοκεφαλιτάκη “έγραψε” το 9-2 με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου και την Ξενάκη να ανοίγουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (11-2). Η Μπουλούμπατσι μείωσε εκ νέου (11-3) με τη συμπλήρωση 24 αγωνιστικών λεπτών.

Το ζητούμενο για την Ελλάδα ήταν η νίκη με τουλάχιστον έντεκα γκολ διαφορά για την κατάληψη της πρώτης θέση στην ισοβαθμία. Δύο τέρματα από Ελευθερία και Βάσω Πλευρίτου, με τη Ζουλιέτ να πετυχαίνει ένα στο μεσοδιάστημα, έκαναν το σκορ 13-4. Δύο λεπτά πριν το φινάλε, η Σιούτη σκόραρε για το 14-4 κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες. Δέκα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, η Ειρήνη Νίμου πέτυχε το “χρυσό” γκολ (15-4) που έδωσε την Εθνική την πρώτη θέση στον όμιλο.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 8-2, 11-3, 15-4