“Απέδρασαν” Βουλιαγμένη και ΠΑΟΚ

Η 11η αγωνιστική της Α1 πόλο γυναικών ήταν νικηφόρα για την ομάδα των νοτίων προαστίων και τους “ασπρόμαυρους”, αφού επικράτησαν της ΝΕ Πατρών και του ΝΟ Ρεθύμνου αντίστοιχα.

ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 7-17

Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο μέρος ο ΝΟ Βουλιαγμένης και με επί μέρους σκορ 10-2, έφυγε από το “Αντώνης Πεπανός” της Πάτρας με τη νίκη επί της τοπικής Ναυτικής Ένωσης για την 11η αγωνιστική.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ομάδα της Κικής Λιώση, που έφτασε τους 25 βαθμούς σε 10 αγώνες, ξέφυγε με δυο τέρματα διαφορά. Το 7-5 του ημιχρόνου έγινε όμως 12-5 και όλα ξεκαθάρισαν. Επτά γκολ σημείωσε η Έλενα Ελληνιάδη που έφτασε τα 38 συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-4, 1-5, 1-5

ΝΕ Πατρών (Μιχάλης Λαζαρίδης): Στέενμπεεκ, Ανδρουτσέλη, Ζοφώλη, Κρινά, Ευφρ. Τσιμάρα, Μπαλάτσα 3, Μαρία Πετάση 1, Κουρέτα 2, Μοίραλη 1, Παρασκευοπούλου, Δήμητρα Κοντάκου, Προδρομίτη, Ανδρ. Κοντάκου, Μιχαλάτου, Ρακ

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κική Λιώση): Κοτσιώνη, Καΐάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 7, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 1, Βιδάλη, Ράιτ 2, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη 2, Μιμίδη, Αγγελίδη 1, Ε. Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά 1

ΝΟ Ρεθύμνου – ΠΑΟΚ 10-18

Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, σκοράροντας τρία τέρματα με τις Καρυπίδου Μ. και Γραικού. Το Ρέθυμνο μείωσε (1-3), ωστόσο ο “Δικέφαλος του Βορρά” με 0-2 σερί, γκολ τα οποία πέτυχε και πάλι η Καρυπίδου, πήρε μεγάλο προβάδισμα (1-5), σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο οκτάλεπτο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας στο γκολ, μετά από 3-0 σερί (4-5). Ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ με την Φραγκιά, το Ρέθυμνο μείωσε και πάλι στο γκολ (5-6), με τις φιλοξενούμενες να απαντούν και να τελειώνουν το ημίχρονο προηγούμενες με 5-8.

Στην επανάληψη, ο “Δικέφαλος” έκανε διαχείριση του προβαδίσματος, κρατώντας το Ρέθυμνο καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου οκταλέπτου στα τρία τέρματα. Με την Φραγκιά να είναι “ζεστή”, ο ΠΑΟΚ ήλεγχε πλήρως το ρυθμό του αγώνα, κλείνοντας το οκτάλεπτο μπροστά με 8-12.

Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό επιθετικά, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει έξι τέρματα. Η διαφορά όχι μόνο παρέμενε σε επίπεδα… ασφαλείας, αλλά αυξάνονταν όλο και περισσότερο. Ο Παναγιώτης Βέργος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να παίρνει τη νίκη με 10-18.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 4-3, 3-4, 2-6

ΝΟ Ρεθύμνου (Οδυσσέας Μπαριωτάκης): Πουλοπούλου, Λαμπαθάκη, Ντόιλ 2, Κυριακάκη 6, Φαρμάκη, Τσιουγκρή, Ζαφειράκη, Σάντσεζ 1, Τσακωνάκη, Στέλλα Λιμπιτάκη 1, Άννα Λιμπιτάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Ευαγγελία Λιμπιτάκη

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Βέργος): Λεριώτη, Μπίκου 2, Πουστινίκοβα, Τζελέπη, Καρυπίδου Μελίνα 6, Παρασκευοπούλου 1, Γραικού 2, Ακιλμπάγιεβα, Φραγκιά 5, Τσάκα 1, Τζούρκα, Καρυπίδου Ηρώ 1