Πρώτος βαθμός για τον ΟΦΘ | Αγχωτική νίκη για τον Παναθηναϊκό

Οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την ιστορική ισοπαλία στον Άλιμο με την ΑΕΚ, την ίδια ώρα που το “τριφύλλι” πήρε μία σημαντική και δύσκολη νίκη επί του Περιστερίου.

ΑΕΚ – ΟΦΘ 8-8

Τον πρώτο του βαθμό στο 38ο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών κατέκτησε ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης. Οι Θεσσαλονικείς απέσπασαν ισοπαλία 8-8 από την “Ένωση” και μάλιστα εκτός έδρας, στο κολυμβητήριο του Αλίμου, για την 11η αγωνιστική του Β’ Ομίλου. Στο ημίχρονο ο ΟΦΘ ήταν μπροστά 4-3, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου 5-4 και 6-5 στις αρχές του τέταρτου, όμως η ΑΕΚ στη συνέχεια ανέτρεψε τα δεδομένα και πέρασε με 7-6 και 8-7. Ο Γιώργος Στεργίου, όμως, έγραψε το τελικό 8-8, στο 1.04 πριν από το φινάλε.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 1-1, 4-3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 8-6

Σε ένα κλειστό παιχνίδι οι “πράσινοι” επικράτησαν χάριν στη διαφορά των τριών τερμάτων που “έχτισαν” στο ημίχρονο (5-2). Στο δεύτερο μέρος οι Περιστεριώτες πίεσαν αρκετά και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο πήραν τη νίκη με “όπλο” την άμυνα τους. Πρώτος σκόρερ ο Δερμιτζάκης για τους νικητές που εδραιώνονται στην πρώτη τετράδα.

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-2,1-2, 2-2