Πρώτη ήττα για την εθνική ανδρών (video)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε για πρώτη φορά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα beach handball του Ηρακλείου από την Ουρουγουάη με 2-1 σετ και την Παρασκευή (24/6) αντιμετωπίζει την Κροατία με στόχο την πρωτιά του ομίλου.

Η εθνική ομάδα ανδρών ηττήθηκε από τηνΟυρουγουάη με 2-1 σετ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα beach hanball και την Παρασκευή (24/6) αντιμετωπίζει την Κροατία με στόχο την πρωτιά του ομίλου.

Η Ελλάδα δεν εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή εμφάνιση του Γουργούμη κάτω από τα δοκάρια (9 επεμβάσεις σε 25 σουτ) και έχασε με σοκαριστική ανατροπή το πρώτο σετ, καθώς αν και προηγούταν με 18-12 δέχθηκε ένα σερί 0-10 για να γίνει το 18-22.

Στο δεύτερο σετ οι αθλητές του Γιάννη Λαζαρίδη βρήκαν το σθένος και με τους Τσαναξίδη και Ελευθεριάδη να σκοράρουν από 8 πόντους έφτασαν στο 26-22. Στα σούτ άουτ, το ματς κρίθηκε από μία απόκρουση του Μπίκα σε προσπάθεια του Λαδάκη, ενώ οι Ουρουγουανοί ήταν αλάνθαστοι στις προσπάθειές τους και έφτασαν στο 9-8 και στη νίκη με 2-1.

Τα σετ: 18-22, 26-22, 8-9

Ελλάδα (Λαζαρίδης): Λαδάκης 8, Μπόσκος 8, Γ. Ελευθεριάδης 10, Καραγκιοζόπουλος 4, Τσαναξίδης 14, Μπάτζιος, Θεοδώρου 2, Χρ. Ελευθεριάδης6, Γουργούμης, Παπάζογλου

Ουρουγουάη (Μπαγιέτο): Βαλντέζ 8, Οχολέγκιου, Ροντρίγκεζ 24, Σαντιάγκο, Φ. Γκάλο 2, Μπίκα, Μιράντα 8, Σεκέιρα, Μ. Γκάλο 2, Βελάσκο 9

Διαιτητές: Γ. Γκομέρ – Μ. Γκομέρ (Σουηδία)

Αποκλεισμοί: 2-2

Κόκκινη Κάρτα: 0-1