Πρεμιέρα με νίκη-δήλωση για τον Ολυμπιακό

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 9:7 της Προ Ρέκο, σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με το σκορ να ανοίγει στο τελευταίο οκτάλεπτο και τον Μπίγιατς να κάνει τρομερές επεμβάσεις.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τη σεζόν στο Len Champions League, με μία σπουδαία νίκη, που είναι και δήλωση των προθέσεών του για τη φετινή σεζόν, καθώς επικράτησε με 9:7 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Προ Ρέκο.

Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο πρώτο μέρος, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά στο 2:1, ενώ στην επανάληψη πήραν τη νίκη από την επίθεσή τους, με τον Μπίγιατς σε όλο το παιχνίδι να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις, που “σφράγισαν” την πρώτη νίκη στη σεζόν, για τον πρώτο όμιλο του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά στην άμυνα, καθώς κράτησε απαραβίαστη την εστία του για τα πρώτα δέκα λεπτά, με αρκετά κλεψίματα και επεμβάσεις του Μπίγιατς. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως δυσκολεύονταν αρκετά στην επίθεση, όπου είχαν σημειώσει μόλις ένα γκολ, καθώς δεν έβρισκε εύκολη κυκλοφορία της μπάλας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 2:1 υπέρ των Πειραιωτών, με τις άμυνες και τους τερματοφύλακες να κυριαρχούν.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε “υπνωτισμένος” τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα, δίνοντας αρχικά την ευκαιρία στους παίκτες της Προ Ρέκο να ισοφαρίσουν σε 2:2 και στη συνέχεια να περάσουν και μπροστά στο σκορ (2:3), πριν την ισοφάριση των γηπεδούχων (3:3). Η πρώτη επίθεση του τελευταίου οκταλέπτου, έφερε το δεύτερο γκολ του Φιλίποβιτς και εκ νέου προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους”.

Ο Μουρίκης στην επόμενη επίθεση έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο παιχνίδι (5:3). Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν αρχικά σε εκατέρωθεν επιθέσεις, με τις άμυνες να έχουν το τελικό λόγο και την ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς να παίρνει μια σπουδαία νίκη, με τον Παπαναστασίου να βάζει το κερασάκι στη τούρτα για το 9:7.//

Τα οκτάλεπτα: 1:0, 1:1, 1:2, 6:4.