Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με σχετική ευκολία του ΠΑΟΚ (28:22) στο γήπεδο της Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier και έκαναν την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή συνέχισε με θετικά αποτελέσματα, έφτασε τους 12 βαθμούς και… προσπέρασε τον “Δικέφαλο του Βορρά” στη βαθμολογία, καθώς η ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου δεν κατάφερε να φτάσει τα φετινά “στάνταρ” του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση, ωστόσο οι άμυνες τους κρατούσαν χαμηλά το σκορ (2:2, 7′). Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή στη συνέχεια έκανε ένα σερί 4-0 (6:2, 11′). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στο σκορ (10:9, 20′). Στο 25′, ο Τσαμουρίδης έκανε το 13:11, ωστόσο στο τέλος του ημιχρόνου οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ρυθμό και το πρώτο 30λεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16:12.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με διάθεση για να ανατρέψουν το σκορ, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν επέτρεπαν στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει (19:15, 38′). Ο Παπαβασίλης έκανε το 23:18, ενώ λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή ανέβασε τη διαφορά στο +7 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (26:19, 51′). Οι “ασπρόμαυροι” δεν παράτησαν το παιχνίδι και προσπαθούσαν να μειώσουν (27:22, 55′). Το παιχνίδι έληξε με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 28:22.

Ημίχρονα: 16:12, 28:22