Πήρε το ντέρμπι και μείωσε τη διαφορά ο ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι “ασπρόμαυροι”, επικρατώντας του Ολυμπιακού/Όμιλου Ξυνή με 21-20, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier, πλησιάζοντας την κορυφή.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησαν οι δύο άμυνες, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας γκολ από την περιφέρειά του, προηγούμενος με 3-0. Οι Θεσσαλονικείς, βγάζοντας πάθος, συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή να μειώνει κατά διαστήματα στο τέρμα (7-6), ωστόσο ο ΠΑΟΚ με… buzzer beater του Καβουσανάκη διαμόρφωσε το 10-7 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους Πειραιώτες να είναι εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τρία γρήγορα τέρματα (10-10). Ο “δικέφαλος του βορρά” πήρε ώριμες αποφάσεις στην επίθεση και έκανε το 13-11. Οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν αντίδραση, η οποία έφτανε μέχρι και στην ισοφάριση του σκορ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα γκολ μπροστά (17-16), με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο με κοινή αφετηρία (19-19). Εκεί, με σημαντικές αποκρούσεις του Μοϊσίλοφ και ψύχραιμα τέρματα από Κουκμίση και Νικολαΐδη, ο “δικέφαλος” πήρε μία πολύτιμη νίκη με 21-20, κάνοντας το 6Χ6 στο δεύτερο γύρο.//

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-4, 7-6, 8-6, 10-7 (ημιχ.), 10-10, 13-11, 15-13, 17-16, 19-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Αποστόλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Μπουρζέ, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ