Περίπατος για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Ηλυσιακό

Μια εύκολη νίκη (26-4) για τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό επί του –τυπικά γηπεδούχου στο κολυμβητήριο του Πειραιά-Ηλυσιακού, στην αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Οι “ερυθρόλευκες” που είχαν βασική τερματοφύλακα την Νίγκρο και στη 13άδα τις Διρχαλίδου, Χέλμη (δεν αγωνίσθηκαν οι Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Ξενάκη, Δρακωτού), προηγήθηκαν 12-0 και δέχθηκαν τέρμα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Τοπ-σκόρερ με οκτώ τέρματα αναδείχθηκε η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Το προσεχές Σάββατο 23/3 στις 17:00 υποδέχονται την Μεντιτεράνι στο τελευταίο παιχνίδι του προκριματικού ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ, με τη πρόκριση στο Final 4 ήδη εξασφαλισμένη.

Τα οκτάλεπτα: 0-8, 1-4, 1-6, 2-8

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Πράπα, Λουκοπούλου, Καπότη, Πετεινάτου, Παναγιώτι 1, Κοκκίνου, Σκαρπαλέζου 1, Φελλά 1, Παπαφιλίππου, Κατσώνη 1, Σκουμπάκη, Κανταλέα, Κακλή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Νίγκρο, Διρχαλίδου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 5, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα, Βασιλική Πλευρίτου 4, Τζωρτζακάκη 1, Μυριοκεφαλιτάκη 8, Κωνσταντοπούλου, Χέλμη 2, Χριστοδούλου-Άουτ 2.