Πέρασε στο “ρελαντί” από την Νέα Σμύρνη ο Ολυμπιακός

Εύκολο απόγευμα είχε στη Νέα Σμύρνη η ομάδα πόλο Γυναικών των “ερυθρολεύκων”, η οποία επικράτησε με 14-3 του Πανιώνιου, για την 5η αγωνιστική της Α1.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία στην έδρα των «κυανέρυθρων», κυριάρχησαν απόλυτα στο ματς και έφτασαν με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση, κάνοντας το «πέντε στα πέντε» στο πρωτάθλημα! Από τρία γκολ στο ματς πέτυχαν η Β. Πλευρίτου και η Σιούτη.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, με τέρματα των Ελ. Πλευρίτου, Τριχά και Μυριοκεφαλιτάκη. Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης δέχθηκαν δύο γκολ, όμως σκόραραν άλλα τόσα και «έκλεισαν» το ημίχρονο με 5-2 προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν «γκάζι και έφτασαν στο 10-3, με την Σιούτη να «βρίσκει» δύο ακόμα φορές δίχτυα, φτάνοντας τα τρία τέρματα. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα, σκόραρε τέσσερα γκολ και πανηγύρισε, έτσι, το «διπλό» στη Νέα Σμύρνη με +11 διαφορά (3-14).

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-2, 1-5, 0-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ελ. Πλευρίτου (6:46), 0-2 Τριχά (3:49), 0-3 Μυριοκεφαλιτάκη (0:50)

2ο οκτάλεπτο: 1-3 Μαστροκάλλου (6:53), 1-4 Σιούτη (4:42), 2-4 Κοτσάφτη-Απέργη (3:28), 2-5 Β. Πλευρίτου (2:36)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Λούδη (7:20), 3-6 Σιούτη (6:02), 3-7 Ελευθεριάδου (4:20), 3-8 Β. Πλευρίτου (3:19), 3-9 Τριχά (1:43), 3-10 Σιούτη (0:06)

4ο οκτάλεπτο: 3-11 Β. Πλευρίτου (6:25), 3-12 Μ. Πλευρίτου (3:13), 3-13 Μ. Πλευρίτου (2:34), 3-14 Σάντα (0:55)

Πανιώνιος (Γιώργος Κατσούλης): Μήτσου, Κελαδίτη, Κάτσιου, Μπογατσένκο, Κοτσάφτη-Απέργη 1, Μαστροκάλλου 1, Γαλιατσάτου, Λούδη, Δ. Παπαναστασίου, Αν. Παπαναστασίου, Μαυρωτά, Θωμοπούλου, Υφαντή

Ολυμπιακός (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χριστοδούλου-Αούτ, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη 3, Μ. Πλευρίτου 2, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 3, Σάντα 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τζωρτζακάκη, Παπαδοπούλου