”Πέρασε” και από το Άργος ο Ολυμπιακός

Οι ”ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να επικρατήσουν και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Διομήδη με 27-20 και παρέμειναν αήττητοι.

Για την 9η αγωνιστική της Handball Premier η ομάδα του Άργους φιλοξένησε τον Ολυμπιακό στην έδρα της.

Το απόλυτο 11 στα 11 σε Ελλάδα και Ευρώπη έκαναν οι ”ερυθρόλευκοι” μετά και την άνετη επικράτηση στο Άργος.

Το σύνολο του Νίκου Γραμματικού πήρε από νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διομήδη. Ο Ολυμπιακός ήλεγξε τον ρυθμό καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση.

Οι Πειραιώτες πήραν ”αέρα” τριών τερμάτων (4-1) με τον Μιχαηλίδη πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου. Ο Σλίσκοβιτς με τρία διαδοχικά τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-2, υπέρ των φιλοξενούμενων μέχρι το 15’ και ο Κάβσιτς διαμόρφωσε στη συνέχεια το 10-2. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στα 18:55, με τον Διομήδη να σκοράρει δυο φορές και να μειώνει σε 4-10. Ο Βίντα στο 22’ απάντησε για τον Ολυμπιακό γράφοντας το 4-11, με τον Μοντόρο να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να σημειώνει το 5-12 (26’) και το 5-13 (27’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-13, όμως ο Σάββας με ωραία προσπάθεια στο 29ο λεπτό σημείωσε το 6-14 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 7-14.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας. Με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, ο Κάβσιτς έγραψε το 10-19 και ο Τζηράς ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά γράφοντας το 10-20 στα 41:15.  Μετά το 11-21 που ακολούθησε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-21 και στη συνέχεια σε 15-22, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 15-23 και τον Μιχαηλίδη το 16-24. Ακολούθησε το τέρμα του Τσιγαρίδα 6΄λεπτά πριν τη λήξη για το 17-25 και στον υπολειπόμενο χρόνο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 27-20.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στις Ευρωπαϊκές αναμετρήσεις, καθώς αντιμετωπίζει για την φάση των ”32” του EHF European Cup την ομάδα από την Κροατία, Τρογκίρ σε διπλούς αγώνες. Η πρώτη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 25 Νοεμβρίου στην Κροατία (19:00), ενώ η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στις 2 Δεκεμβρίου στον Πειραιά (19:00).

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 1-5, 2-7, 3-10, 5-12, 7-14 (ημίχρονο), 9-17, 10-18, 11-21, 13-22, 17-25, 20-27

Διομήδης (Γ. Ζαραβίνας): Κωστούλας 5, Αναστασίου 5, Τσάκαλος, Τσέλιος, Τσερλετσκι 1, Τσακουρίδης 1, Ασβεστάς 3, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστακίδης, Μανθος 1, Μπεκιάρης, Καρκαγκέλης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σάλεμ 2, Στεφανίτσης 2

Ολυμπιακός (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 5, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 3. //ΜΛ.