Πέρασε (και) από την Βοσνία και πήρε την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Χωρίς προβλήματα και με δεύτερη νίκη επί της Σλόμποντα Τούζλα, “σφράγισαν” οι “ερυθρόλευκοι” την πρόκρισή του στον 3ο γύρο του European Cup ανδρών στο χάντμπολ.

Την πρόκριση στη φάση των «32» του EHF European Cup πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού! Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μοντόρο, Μπάγιο και Μπάουερ, επικράτησαν με 27-19 της Σλόμποντα Τούζλα στη Βοσνία, στη ρεβάνς του δεύτερου γύρου της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με τη νίκη (34-24) στο πρώτο ματς στην Ηλιούπολη, πέρασαν θριαμβευτικά στην επόμενη φάση. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν για άλλη μία φορά επί της ομάδας της Τούζλας, έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και με εξαιρετικό χάντμπολ, εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους «32» του θεσμού. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Βέμπερ, με 10 γκολ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, με τον Βέμπερ να μειώνει σε 3-2, με πέναλτι, στο 7ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος έφυγε στην κόντρα και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 5-4, ενώ ο Σλαβούλιτσα, με εξαιρετικό γκολ, «έγραψε» το 6-4, στο 12ο λεπτό. Η Σλόμποντα αντέδρασε και με σερί 4-0, προσπέρασε με 8-6, ενώ έφτασε και στο 9-7, με τον Βέμπερ να μειώνει σε 9-8, στο 22:40. Ο Αυστριακός άσος ισοφάρισε σε 10-10, στο 24:40, ενώ ήταν και αυτός που «έκλεισε» το ημίχρονο, σκοράροντας ξανά στο 28ο λεπτό, για το 12-11 των «ερυθρόλευκων». Με γκολ του Βέμπερ στο 42ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (15-18), με την Σλόμποντα να μειώνει σε 19-18 (51:00). Στο 52ο λεπτό, ωστόσο, ο Βέμπερ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι, για το 20-18, με τον Νιόκας να ανεβάζει τη διαφορά του Ολυμπιακού στο +5 (18-23, 56:52). Ο Παπαδόπουλος σκόραρε το 26ο τέρμα των «ερυθρόλευκων», για το 26-19, με τον Παπαβασίλη να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, αφού διαμόρφωσε το τελικό 27-19 στη Βοσνία!

Σλόμποντα Τούζλα (Μπούλιτς): Ντραγκίσεβιτς, Βούγιοβιτς, Σούχονιτς 2,Βούκοβιτς, Τζούκιτς, Μπαριακτάροβιτς 1, Ζ. Κάγιτς, Μπαιριτς, Ρ. Κάγιτς, Πίριτς, Μπούλινα 7, Μπόροζαν, Μίλκουβιτς, Χάντροβιτς, Μπέτσιτς 5, Σίσκουσιτς 4

Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής, Βέμπερ 10, Πασσιάς, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης