Παπακωνσταντίνου: «Ήμουν σίγουρος για το μετάλλιο από τα ημιτελικά» (audio)

Για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας στο Μόναχο, μίλησε στην ΕΡΑΣΠΟΡ ο 23χρονος κωπηλάτης που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο σκιφ ελαφρών βαρών.

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου αναφέρθηκε στις κούρσες του στη διοργάνωση λέγοντας ότι από τα προκριματικά είχε διαπιστώσει ότι μπορεί να φτάσει ψηλά στο αγώνισμα και στα ημιτελικά ήταν σίγουρος για το μετάλλιο, αλλά δεν ήξερε το χρώμα του επειδή οι χρόνοι των υπόλοιπων αθλητών ήταν κοντά.

«Οι οδηγίες του προπονητή μου στον τελικό ήταν να κάνω μια γρήγορη εκκίνηση και στη συνέχεια να διατηρήσω το γρήγορο ρυθμό μου. Πράγμα που έγινε και κατάφερα να πάρω το χρυσό μετάλλιο» είπε χαρακτηριστικά ο Παπακωνσταντίνου.

Ο 23χρονος κωπηλάτης τόνισε ότι η πιο ωραία κούρσα της διοργάνωσης ήταν ο τελικός του Στέφανου Ντούσκου στο μονό σκιφ, καθώς υπήρχε μεγάλη ένταση σε όλη τη διάρκεια του, ενώ τόνισε ότι πλέον οι Έλληνες κωπηλάτες στρέφονται στον επόμενο στόχο, το Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει από τις 18 ως τις 25 Σεπτεμβρίου στη Τσεχία.

Ακούστε τις δηλώσεις του Πρωταθλητή Ευρώπης στο σκιφ ελαφρών βαρών Αντώνη Παπακωνσταντίνου στην ΕΡΑΣΠΟΡ: