Πανελλήνιο U17: Γρόλλιος και Καζάκου οι πρωταθλητές Ελλάδας στη σπάθη

Ο Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος και η Όλγα Καζάκου πρωταγωνίστησαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα σπάθης εφήβων/νεανίδων και κατέκτησαν τους πρώτους πανελλήνιους τίτλους για το 2023.

Το Σάββατο 22/4 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ το πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου, αυτό της σπάθης για την κατηγορία U17.

Στην κατηγορία των εφήβων ο Άρης Θεσσαλονίκης είχε τον πρώτο λόγο αφού στον τελικό αγωνίστηκαν οι δύο αθλητές του, Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος και Γκυ-Γιώργος Λεωτόν, οι οποίοι προπονούνται με τον Παναγιώτη Τεληπορανίδη. Ο 15χρονος Γρόλλιος τελικά ήταν αυτός που επικράτησε με 15-11 και αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία των εφήβων. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν επίσης ο Παναγιώτης Δημητρόπουλος (ΑΕΚ) και ο Νίκος-Άγγελος Περγάμαλης (ΑΟ Ασπίδα).

Μετά την ολοκλήρωση όλων των βαθμολογούμενων αγώνων για το 2022-2023 ο Περγάμαλης παρέμεινε στην κορυφή της πανελλήνιας κατάταξης με 416.2β, και ακολούθησαν στην πρώτη πεντάδα ο Λεωτόν με 402.17β, ο Γρόλλιος με 394β, ο Συνοδινός Πασχαλιδίογλου (ΑΟ Ασπίδα) με 393.2β και ο Χαράλαμπος Ευκαρπίδης (Ε Κωστέα Γείτονα) με 319.45β.

Στην κατηγορία των νεανίδων η 15χρονη Όλγα Καζάκου (Ηλυσιακός ΑΟ) έκανε την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς στην κορυφαία εγχώρια διοργάνωση. Η αθλήτρια του Παναγιώτη Τζινιόλη επικράτησε της Κατερίνας Χατζηκοκκίνου (ΑΟ Ασπίδα) στον τελικό με 15-9 και κατέκτησε τον πρώτο της πανελλήνιο τίτλο στις νεάνιδες. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν η Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου (Ε Κωστέα Γείτονα) και η Αλίνα (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων).

Μετά την ολοκλήρωση όλων των βαθμολογούμενων αγώνων για το 2022-2023 η Παπαπετροπούλου διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης με 429.5β και ακολούθησαν στην πρώτη πεντάδα η Κουρούση με 398.75β, η Χατζηκοκκίνου με 360.58β, η Καζάκου με 347.5β και η Αναστασία Φραγκοπούλου με 311,75β.