Ο Ζερδεβάς έστειλε τον Ολυμπιακό στο Final-4 του Champions League (highlights)

Οι ερυθρόλευκοι επιβίωσαν στη Βαρκελώνη, επικράτησαν της Μπαρτσελονέτα στα πέναλτι για την 5η αγωνιστική του ομίλου τους στη Β' φάση και έκλεισαν εισιτήρια για τη Μάλτα.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, όμως οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς προβάδισμα ενός γκολ, όποτε δεν υπήρχε ισοπαλία. Εν τέλει, οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το 3-3 στο κλείσιμό του. Η κατάσταση ήταν παρόμοια και στη συνέχεια, με τους Καταλανούς να συνεχίζουν να προηγούνται και να πάνε στο ημίχρονο στο +1 (5-4).

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελονέτα ανέβασε ταχύτητα κι έφτασε προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6). Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, όμως ο ισπανικός σύλλογος έκλεισε το τρίτο οκτάλεπτο στο 10-8. Το ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο ήταν ιδανικό, με τον Ντίνο Γενηδουνιά να πετυχαίνει δύο φανταστικά τέρματα και να ισοφαρίζει σε 10-10 (26′). Η ανατροπή ήρθε δια χειρός… αρχηγού, μιας και ο Γιάννης Φουντούλης έκανε το 12-11, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Οι Καταλανοί ισοφάρισαν άμεσα σε 12-12, όμως ο Γενηδουνιάς σκόραρε ξανά, αυτήν τη φορά με πέναλτι για το 13-12 με το πέμπτο προσωπικό του τέρμα. Η νέα απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με γκολ του Μπούστος στον παραπάνω, 1’26” πριν τη λήξη. Αμφότερες οι ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί, ο Μάνος Ζερδεβάς ήταν ο πρωταγωνιστής ερχόμενος από τον πάγκο στη μέση της διασικασίας, μιας και με δύο αποκρούσεις σφράγισε την πρώτη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στη Βαρκελώνη μετά από 10 χρόνια. Κάπως έτσι, οι Πειραιώτες προκρίθηκαν στο Final-4 της Μάλτας και θα διεκδικήσουν για τρίτη φορά στην ιστορία τους την κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-4, 10-8, 13-13, 18-19 (πεν.).//Α.