Ο ΠΑΟΚ υπέκυψε στην ανωτερότητα της Όλντενμπουργκ

Φυσιολογική ήττα από τη γερμανική Όλντενμπουργκ με 37-22 (ημίχρονο 18-10) γνώρισε ο ΠΑΟΚ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τον β΄ προκριματικό γύρο του European League γυναικών στο χάντμπολ, η οποία διεξήχθη απόψε (22/9) στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης.

Το αποτέλεσμα αυτό είναι ουσιαστικά καταδικαστικό για τον “Δικέφαλο του βορρά”, ο οποίος ήταν τυπικά φιλοξενούμενος στη σημερινή αναμέτρηση, καθώς χρειάζεται πλέον ένα… θαύμα για να ανατρέψει τα 15 γκολ της ήττας του στον αγώνα ρεβάνς που θα διεξαχθεί την Κυριακή (24/9, 17:00) στο ίδιο γήπεδο.

Η -τυπικά γηπεδούχος- Όλντενμπουργκ προηγήθηκε 3-0 στο 4′, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει λίγο αργότερα σε 3-2, με τέρματα των Βράντσιτς και Μπροκάρντο. Αυτή ήταν και η πιο κοντινή… απόσταση στην οποία βρέθηκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ απέναντι στη γερμανική ομάδα, η οποία με τέσσερα “αναπάντητα” γκολ προηγήθηκε 7-2 στο 9′. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ακολουθήσει την Όλντενμπουργκ μειώνοντας στα τρία γκολ διαφορά (9-6 στο 15′, 11-8 στο 18′ και 12-9 στο 20′), ωστόσο η γερμανική ομάδα με νέο 3-0 προηγήθηκε 15-9 και έφτασε το υπέρ της προβάδισμα στο +8 (18-10), λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους Σεβδίλη και Μουράτοβιτς μείωσαν σε 18-12 για τον ΠΑΟΚ, αλλά η Όλντενμπουργκ πέντε “αναπάντητα” γκολ και… εκτόξευσε το υπέρ της προβάδισμα στο +11 (23-12) στο 38′, με αποτέλεσμα να καταστεί τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης…

Όλντενμπουργκ: Μπορούτα 8, Τάικεν 1, Ράινεμαν 5, Βάιερς 1, Μούντερλο, Μάρτενς 4, Κάρστενσεν 4, Φράγκε, Φάινιλερ 6, Ρέπκε 2, Κοχόρστ, Φάσολντ, Γκόλα 2, Χούμπερτ, Ρόνγκε 4.

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Κερλίδη 3, Βράντσιτς 4, Μπουλάτοβιτς, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Μουράτοβιτς 4, Σεβδίλη 5, Αζεβέδο, Ζενέλι, Μποριζόφσκα, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπροκάρντο 3, Μιλόγεβιτς.//Α.