Νίκησε και έμεινε στο -1 από την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 36:30 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, ανέβηκε στη δεύτερη θέση και μείωσε εκ νέου τη διαφορά από την πρωτοπόρο “Ένωση” στον πόντο.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε σχετικά εύκολα τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας με 36:30. Οι Πειραιώτες μετά την περσινή ήττα σοκ από τον Ιωνικό, μπήκαν πιο αποφασισμένοι και ξέφυγαν στο σκορ με 4:2, σκοράροντας τα τρία από τα τέσσερα γκολ στην κόντρα.

Οι περσινοί πρωταθλητές ανέβασαν ακόμη περισσότερο το ρυθμό τους και στο 24’ πήραν κεφάλι 8 τερμάτων (16:8), κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 9 τέρματα για το 20:11.

Οι “ερυθρόλευκοι” στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 11 τέρματα (24:13), όμως με ένα σερί 4:0 ο Ιωνικός μείωσε στα 7 γκολ (25:18 στο 39’). Ο Καρασαββίδης πήρε το τάιμ άουτ και οι παίκτες του Ολυμπιακού, πήραν εκ νέου τα πάνω τους. Κράτησαν το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό και έπαιξαν με τον χρόνο, διατηρώντας αυτή τη διαφορά ως το τέλος του αγώνα, παρά τα πολλά γκολ που δέχτηκαν, κάτι που προβλημάτισε και τον τεχνικό της ομάδας.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-3, 11-6, 14-7, 16-8, 20-11 (ημ.), 24-13, 26-19, 28-20, 30-23, 36-30