Νικηφόρο το τελευταίο “τεστ” της Εθνικής

Λίγες μέρες πριν το μεγάλο ραντεβού για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στην Κροατία (4-16 Ιανουαρίου), η Εθνική Ανδρών έδειξε πολύ καλό πρόσωπο -και σε αρίστη αγωνιστική κατάσταση γενικότερα-, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 17-9 της Γεωργίας στο επίσημο φιλικό προετοιμασίας, στο Σεράφειο κολυμβητήριο, το βράδυ της Παρασκευής (22/12).

Η Εθνική έδειξε ποιος είναι το αφεντικό από την αρχή του αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα. Κυρίως, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησε απόλυτα σε άμυνα (και στον παίκτη λιγότερο), αλλά και επιθετικά με πλουραλιστικές λύσεις και έφτασε στην ευρεία νίκη.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Άγγελος Βλαχόπουλος που σημείωσε 5 γκολ, ενώ τρία πρόσθεσαν οι Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς και Αριστείδης Χαλυβόπουλος. Χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι παίκτες που είχε στη 15άδα ο Θοδωρής Βλάχος, ενώ από ένα ημίχρονο αγωνίστηκαν οι δυο τερματοφύλακες Παναγιώτης Τζωρτζάτος και Μάνος Ζερδεβάς.

Οκτάλεπτα: 4-2, 4-3, 4-3, 5-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης, Καλογερόπουλος, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 2, Βλαχόπουλος 5, Τζωρτζάτος, Γκίλλας, Χαλυβόπουλος Αρ. 3.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Ραζμάτζε, Βαπένσκι 1, Νταντβάνι 1, Σουσιασβίλι, Μπιτάντζε 2, Γιέλστσα 2, Γιακχάια, Ντιχταρένκο, Ιμναϊσβίλι, Μαργκακβελίντζε 1, Βάσιτς 2, Πιέσιβατς, Καπανάντζε, Αχβεντελιάνι, Τεσασβίλι.//ΣΠ