Νικηφόρο “τεστ” για την “Γαλανόλευκη”

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών έκαμψε την αντίσταση της Αυστραλίας με 14-9, στο πρώτο μεταξύ τους φιλικό προετοιμασίας, ενόψει της συμμετοχής της “γαλανόλευκης” στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ.

Ο δεύτερος μεταξύ τους αγώνας είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Πέμπτη (14/12) στις 20:15 και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Με βασικό όπλο την άμυνα, κυρίως στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά και με πλουραλισμό στην επίθεση, η Εθνική κατάφερε να προηγηθεί με 6-1 στα μέσα του πρώτου οκτάλεπτου και 9-6 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια και εν μέσω δοκιμών του ομοσπονδιακού τεχνικού, Θοδωρή Βλάχου, οι Αυστραλοί μείωσαν σε 9-8 στην τρίτη περίοδο και 10-9 στις αρχές την τέταρτης. Όμως και το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού είχε “αφεντικό” το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που έφτασε άνετα στο τελικό 14-9.

Κορυφαίος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Βλαχόπουλος με 4 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 7-3, 2-3, 1-2, 4-1

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 3, Φουντούλης, Γκίλλας, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Αλαφραγκής, Σολανάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Βλαχόπουλος 4, Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Παπασηφάκης.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Τιμ Χαμίλ):Πόρτερ 1, Λάμπι, Φορντ 1, Μακσίμοβιτς, Πάουερ 1, Μέρσεπ, Νταβιλιάρντ 3, Μπαρνς 1, Γουίλσον, Ναγκλ, Πουτ 1, Έντουαρντς 2, Μπέτζες, Νταρνίς.//Λ.