Νίκη πρωτιάς για τους “ερυθρόλευκους”

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 22-20 της ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής της Α1 χάντμπολ ανδρών και προσπέρασε την “Ένωση” για ένα βαθμό, που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 22-20 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν μία σπουδαία νίκη, η οποία πιθανότατα θα τους δώσει και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς. Από την άλλη πλευρά η “Ένωση” γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον έχει 21 βαθμούς, στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σκορ εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να διαθέτει πλουραλισμό στο σκοράρισμα και την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις από τον Λέμος, για το 4-4 στο 8′. Οι “ερυθρόλευκοι” ξέφευγαν τακτικά με δύο γκολ, όμως ήταν άμεσες οι απαντήσεις των “κιτρινόμαυρων”, για να ισοφαρίσουν σε 8-8 στο 22′ και να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τους γηπεδούχους μπροστά με ένα γκολ (11-10 στο 30′).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (15-11 στο 38′), με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να βρει λύσεις στο έξι εναντίον έξι, όμως εκμεταλλεύτηκε τις αποβολές των “ερυθρόλευκων”, για να ισοφαρίσει με αντεπίθεση διαρκείας στο 18-18, δέκα λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί οι παίκτες του Αλέξη Αλβάνου, ήταν λες και έπαθαν black-out, καθώς πέτυχαν μόλις δύο τέρματα στο τελευταίο τρίτο του ημιχρόνου και γνώρισαν δίκαιη ήττα από τον Ολυμπιακό με 22-20.//