Νίκη-πρόκριση για τους ”ερυθρόλευκους”

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 16-8 επί της Ντιναμό Τιφλίδας και ”σφράγισε” την πρόκριση στα προημιτελικά LEN Champions League.

Οι Πειραιώτες ήταν κυρίαρχοι σε όλη την αναμέτρηση με τους Γεωργιανούς και αποδείχτηκε ένα εύκολο απόγευμα για το σύνολο του Χρβόγιε Κόλιανιν.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Ντιναμό Τιφλίδας για την 5η αγωνιστική του Champions League. Οι ”ερυθρόλευκοι” παρουσιάστηκαν έτοιμοι για να… κλείσουν θέση, στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι Γεωργιανοί αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το 0-2, στην συνέχεια οι ”ερυθρόλευκοι” πήραν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 4-3 στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου. Μετέπειτα οι γηπεδούχοι μείνανε αφοσιωμένοι στο πλάνο τους και ”κλείδωσαν” την Ντιναμό, η οποία στο δεύτερο οκτάλεπτο πέτυχε μόλις ένα γκολ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός σκόραρε 6 φορές. Κλείνοντας το ημίχρονο στο +6 (10-4).

Τα εναπομείναντα 16 λεπτά ήταν διαδικαστικά, στο τρίτο οκτάλεπτο, η Ντιναμό μείωσε σε 11-6, όμως με 5-2 σκορ στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τη νίκη-πρόκριση. Το 16-7 ήρθε δια χειρός Δήμου, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν, για το τελικό 16-8.

Ο Ολυμπιακός το Σάββατο (25/11, 15:00) θα υποδεχθεί τον ΝΟ Πατρών για την 12η αγωνιστική της Α1 Πόλο ανδρών, ενώ, για το Champions League αντιμετωπίζει στις 6 Δεκεμβρίου (17:00) την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Προ Ρέκο, σε μία αναμέτρηση η οποία μπορεί να κρίνει και την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-1, 1-2, 5-2.

Ολυμπιακός (Χρβόγιε Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γκίλλας 2, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς.

Ντινάμο Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάντζε, Βεσαγκούρι, Ακβελντιάνι 2, Ντζιχιτσιαρένκα 1, Τκεσελασβίλι, Βαπένσκι 2, Γιαχάια, Τάνκοσιτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε, Μαλισάου, Πιέσιβατς 2, Γκβετάντζε. //ΜΛ.