Νέα ήττα για τον Υδραϊκό

Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της η νησιώτικη ομάδα, στον τρίτο αγώνα του 2ου ομίλου του 1ου προκριματικού γύρου του Euro Cup, αλλά τελικά ηττήθηκε από την Παρτιζάν Βελιγραδίου με 14-12 στις Συρακούσες.

Η σημερινή ήταν η τρίτη ήττα της ελληνικής ομάδας στο γκρουπ που συμμετέχει και μπορεί να χαρακτηριστεί ως καταδικαστική, καθώς οι ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση είναι πλέον ελάχιστες έως μηδαμινές.

Ο Υδραϊκός την Κυριακή (10:30 ώρα Ελλάδας) αντιμετωπίζει την ισχυρή ουγγρική, Σόλνοκ (με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς, όπως και η Πέι Ντε) και θα πρέπει να νικήσει με μεγάλη διαφορά ώστε σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας να ελπίζει στο… θαύμα. Ως εκ τούτου το πιο πιθανό είναι ότι η ομάδα της Ύδρας θα συνεχίσει στο νεοσύστατο Challenger Cup.

Η ομάδα του Νίκου Καραμάνη, βρέθηκε μπροστά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια η Παρτιζάν ισορρόπησε και πήρε προβάδισμα στο με το κλείσιμο του ημιχρόνου, το οποίο αύξησε στο τρίτο οκτάλεπτο, για να φτάσει στη νίκη, παρά την προσπάθεια που κατέβαλλε ο Υδραϊκός στην τελευταία περίοδο.

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-5, 2-5, 4-1.

Υδραϊκός (Νίκος Καραμάνης): Μάμαλης, Μουρατίδης, Σουζούκι 3, Παπαδημητρίου, Γκαράνης 2, Ζώρζος, Μπλάνης, Ρομπόπουλος 2, Δημακόπουλος 1, Τακάτα 3, Κοντονής 1, Μπερτόλης, Μητράκης.

Παρτιζάν: Κοστρόφ, Γιάκσιτς 1, Μίλος 1, Μποντίρογκα, Γκακ, Γκλάντοβιτς 1, Τρτόβιτς 3, Ντιμιτρίεβιτς 2, Ραντούλοβιτς, Σμίλιεβιτς 3, Κρίστιτς 2, Πάπαριτς 1, Μιλόσεβιτς.