Νέα ήττα για τη Βουλιαγμένη

Ούτε στο τρίτο παιχνίδι της στον Δ΄ όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης, κατάφερε να ανδρική ομάδα της Βουλιαγμένης να πετύχει την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Η ομάδα του Λαιμού ηττήθηκε 14-13 στο Βερολίνο από τη Σπαντάου, παρέμεινε χωρίς βαθμό και πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο (αν όχι απίθανο) να διεκδικήσει θέση στους «8».

Το ξεκίνημα ήταν εφιαλτικό για τη Βουλιαγμένη, που βρέθηκε να χάνει 3-0 μέσα στα πρώτα 2΄18΄΄, αναγκάζοντας τον Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς να περάσει άμεσα στην εστία τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο, αντί του νεαρού Μάνου Ανδρεάδη. Προσωρινά ο ΝΟΒ αντέδρασε και μείωσε σε 3-2, αλλά με τρία διαδοχικά γκολ στον παίκτη παραπάνω η Σπαντάου ξέφυγε 6-2 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Ούμποβιτς με δύο σερί τέρματα κράτησε «ζωντανή» την ελληνική ομάδα, ο 15χρονος Δημήτρης Χατζής πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στο Champions League, αλλά οι Γερμανοί συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 9-6.

Για να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, η Βουλιαγμένη χρειαζόταν προφανώς καλύτερη άμυνα, αλλά και μεγαλύτερη συνεισφορά από τα τα «βαριά χαρτιά» της στην επίθεση. Το πρώτο το βρήκε στην τρίτη περίοδο, το δεύτερο όχι, αλλά τα… κάστανα από τη φωτιά έβγαλαν οι «μπέμπηδες». Ο 19χρονος Καστρινάκης και ξανά ο Χατζής έφεραν το παιχνίδι στο γκολ, με τον Κουρούβανη να ισοφαρίζει 9-9, 2΄49΄΄ πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Ο ΝΟΒ όμως έχασε διαδοχικά Αλμύρα και Καστρινάκη με τρίτη ποινή και ο Τσουκ σκόραρε και επέτρεψε στη Σπαντάου να μπει με προβάδισμα στην τελευταία περίοδο.

Αν και ο ΝΟΒ ισοφάρισε δύο φορές με τους Ούμποβιτς και Καπότση, οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Εϊμπραμσον και ένα του Σεντλμάγερ απέκτησαν διαφορά δύο τερμάτων (13-11). Ο Χαλυβόπουλος σε κόντρα μείωσε στα 2΄10΄΄ πριν τη λήξη και, τη στιγμή που έπρεπε, μετά από αποβολή που κέρδισε ο Ούμποβιτς από τον Τσουκ, ο Στάθης Καλογερόπουλος βρήκε επιτέλους το δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε 13-13, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η Βουλιαγμένη έπαιξε καλή άμυνα, αλλά ο Εϊμπραμσον από δύσκολη γωνία σκόραρε στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης, αφήνοντας 31 δευτερόλεπτα στους παίκτες του Βουγιασίνοβιτς να ψάξουν την ισοφάριση. Μετά το τάιμ-άουτ του Σέρβου τεχνικού ο ΝΟΒ επιτέθηκε με 7 εναντίον 6 (αφού προωθήθηκε και ο Τζωρτζάτος), αλλά το σουτ του Καπότση κατέληξε άουτ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-4, 1-3, 4-4

Σπαντάου (Σάκης Κεχαγιάς): Μπάκσα, Γκμπανταμάσι, Πριοτεάσα, Τσουκ 2, Τκατς 1, Τσίρου 1, Στρέλετσκι 2, Τομάσοβιτς, Σταμ, Σεντλμάγερ 3, Εϊμπραμσον 4, Μπανίτσεβιτς 1, Σπάικερ

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Αλμύρας, Ούμποβιτς 3, Παπασηφάκης, Γούντχεντ 1, Καστρινάκης 1, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Χατζής 2, Ανδρεάδης