Μια ανάσα από το μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Παίδων

Με 2 αθλητές συμμετείχε ο Παμμεσσηνιακός αθλητικός σύλλογος, Πάμε… Καράτε Μπούρας, στο 27ο Βαλκανικό πρωτάθλημα Καράτε στους Παίδες που διεξήχθη από τις 26 έως 28 Μαϊου στην Πόλη Μπάρ του Μαυροβουνίου.

Ο προπονητής Ιωάννης Ευθυμίου Μπούρας βρέθηκε δίπλα στους αθλητές του, Ηλία Ηλιόπουλο και Νικήτα Δημόπουλο, στην πρώτη τους εμφάνιση σε διεθνείς αγώνες και την προσπάθεια που κατέβαλαν για την κατάκτηση ενός μεταλλίου. Οι Μεσσήνιοι Καρατέκα εκπροσώπησαν επάξια τη χώρα μας, όντας μέλη της Εθνικής ομάδας και αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες που θα τους δώσουν ώθηση για την επίτευξη ακόμα μεγαλύτερων στόχων στη συνέχεια.

Ο Ηλίας Ηλιόπουλος συμμετείχε στο Κούμιτε παίδων 13ων ετών στα +55 κιλά και κατέκτησε την 5η θέση αφού ηττήθηκε στον τελικό του ρεπασάζ για την 3η θέση. Ο νεαρός Καρατέκα που από την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην κατηγορία των Εφήβων, επικράτησε με 3 – 1 στον πρώτο αγώνα απέναντι στον αθλητή από το Μαυροβούνιο, στο δεύτερο γύρο επιβλήθηκε του πρωταθλητή από τη Σερβία επίσης με 3 – 1. Στο τρίτο παιχνίδι αγωνίστηκε με το έτερο ελληνόπουλο της κατηγορίας, και παρόλη την υπεροχή του, ο αγώνας έληξε χωρίς σκορ (0 – 0) και κρίθηκε στην κρίση των διαιτητών κατά του Καλαματιανού αθλητή. Από τη στιγμή που ο αντίπαλος του πέρασε στον τελικό τον… «τράβηξε» για να δώσει 2 ακόμα αγώνες και να διεκδικήσει το Χάλκινο μετάλλιο. Ο Ηλίας επικράτησε με 1 – 0 του αντιπάλου του από την Κροατία και στον τελευταίο του αγώνα απέναντι στον Τούρκο πρωταθλητή ηττήθηκε στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα με 1 – 0. Ο Νικήτας Δημόπουλος στο Κούμιτε, στην κατηγορία παίδων 11 ετών στα -50κιλά κατάφερε να δώσει έναν αγώνα απέναντι στον αθλητή από τη Βοσνία και να πάρει πολύτιμες εμπειρίες και να πιστοποιήσει πως με σωστή και πειθαρχημένη προπόνηση, το μέλλον του ανήκει.

Ο προπονητής Ιωάννης Ευθυμίου Μπούρας, που βρέθηκε στο πλευρό των αθλητών του, δήλωσε τα ακόλουθα, « είμαι πολύ περήφανος για την προσπάθεια που έκαναν οι αθλητές μας και κατέκτησαν το σεβασμό των αντιπάλων τους. Επέδειξαν άριστη τεχνική και τακτική κατάρτιση που σε συνδυασμό με την μαχητικότητα μέσα στα πλαίσια της ευγενούς άμιλλας τους έκαναν να ξεχωρίσουν. Μετά το Χάλκινο που κατέκτησε ο αθλητής του συλλόγου μας Αναστάσιος Χασανάκος πέρυσι στη Σερβία, φθάσαμε πάλι να διεκδικήσουμε το μετάλλιο και δεν το πήρε ο αθλητής μας, Ηλίας Ηλιόπουλος, στις λεπτομέρειες. Το γεγονός αυτό από μόνο του αποτελεί μια επιτυχία και ένα δείγμα ότι όποιος θέσει στόχους στο σύλλογο μας, όσο μεγάλοι κι αν είναι, μπορεί μέσα από τις συνθήκες που έχουμε δημιουργήσει, να τους πετύχει. Κλείνοντας θέλω να ευχαριστήσω τους γονείς που είναι συμπαραστάτες στις προσπάθειες και τα όνειρα των παιδιών τους(μας), και καταβάλλουν κάθε δυνατή και αδύνατη προσπάθεια στην υλοποίηση τους».

Ο πρόεδρος του Παμμεσσηνιακου Α.Σ. Αντώνιος Γιουρτούμας τόνισε πως, « οι κόποι χρόνων αρχίζουν να φέρνουν καρπούς και να αναδεικνύουν την συγκροτημένη προσπάθεια και της νέας γενιάς των προπονητών μας. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τους αθλητές του συλλόγου μας Ηλία Ηλιόπουλο και Νικήτα Δημόπουλο για την εξαιρετική τους παρουσία μέσα και έξω από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς και τους γονείς τους που βρέθηκαν δίπλα τους σε ότι κι αν χρειάστηκαν. Ακόμα θέλω να συγχαρώ όλους τους Έλληνες αθλητές, προπονητές και τη διοίκηση της ΕΛΟΚ για την προσπάθεια που κατέβαλαν ώστε το Ελληνικό Καράτε να μας κάνει για μια ακόμα φορά υπερήφανους με τις επιτυχίες του. //M