Με το “δεξί” ο ΠΑΟΚ και η ΧΑΝΘ

Με πλούσιο θέαμα και αμείωτο ενδιαφέρον άρχισε η αγωνιστική σεζόν στην Handball Premier για την περίοδο 2022/2023.

ΠΑΟΚ – Δούκας 31-27

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας στην πρεμιέρα τον ΑΣΕ Δούκα με 31-27. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μοϊσίλοφ , Ελευθεριάδης, Νικολαΐδης, Παπάζογλου, Τριανταφυλλίδης, Τσαναξίδης και Καβουσανάκης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, πηγαίνοντας χέρι χέρι στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Ο Δικέφαλος στα τελευταία λεπτά έβγαλε αντίδραση και πήρε ένα προβάδισμα 5 τερμάτων, με buzzer beater του Ελευθεριάδη το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-12. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την ψαλίδα της διαφοράς των τερμάτων. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο δεν έχασε την συγκέντρωση του αλλά ούτε και το προβάδισμα, με τον αγώνα να λήγει με σκορ 31-27.

Στην 2η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου, στο “Σπίτι του Χάντμπολ”, την Δράμα Bianco Monte.

Τα  πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-8, 11-9, 14-11, 17-12 (ημχ), 19-15, 20-18, 21-19, 24-21, 26-24, 31-27

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Νικολαϊδης 2, Γιαβασίδης, Δ. Τριανταφυλλίδης 2, Καβουσανάκης 5, Βελισσαρίου, Δούγιας, Τζωρτζίνης, Παπάζογλου 5, Τσαμουρίδης 3, Λαδάκης 1, Ελευθεριάδης 8, Κουκμίσης 1, Τσαναξίδης 1, Τ. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ 1, Μαρίνος.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 6, Παγιάτης 2, Τσακουρίδης 2, Παναγιώτου 2, Νικολίνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 2, Ντούνης 2, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης, Γκάτσεβιτς 2, Κολλύρης, Πάνου, Δικαιούλιας 4, Στεφανίτσης 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 28:57 Χασεκίδης, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/4-1/1

ΧΑΝΘ – Αερωπός Έδεσσας 27-25

Η νεοφώτιστη ΧΑΝΘ έκανε την έκπληξη της πρεμιέρας στη Handball Premier νικώντας τον Αερωπό στη Θεσσαλονίκη με 27-25. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να έχουν “νεκρά διαστήματα” στην επιθετική λειτουργία τους. Καθοριστικής σημασίας ήταν το διάστημα από το 35′ έως το 45’, όταν η ΧΑΝΘ κράτησε στα δύο γκολ την ομάδα της Έδεσσας και μετέτρεψε το 14-16 σε 19-18. Έκτοτε κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και στο 55’ ανέβασε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (25-21) για να φτάσει στο τελικό 27-25. Ο Απόστολος Παλάσκας, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΧΑΝΘ μετά από την πολυετή καριέρα του στον ΠΑΟΚ, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 7 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-5, 7-6, 10-9, 10-12 (ημχ), 14-16, 16-17, 19-18, 21-20, 25-21, 27-25.

ΧΑΝΘ (Μαστορογιάννης): Ιωαννίδης, Σαμαράς, Ανδρεαδάκης, Κουκλοτίδης, Κυριακίδης 1, Μπίλλιας, Παλάσκας 7, Πετρίδης 2, Σαράφης 3, Σκούφας 3, Καράγγελος 5, Πάντζιος 1, Παπαδόπουλος, Τσιρογιάννης, Βαρδάκας 5, Φιλόσογλου.

Αερωπός (Πηλαλίδης): Βέρεμτσουκ, Γεωργαλής, Κωστακίδης 4, Τσέλιος, Μπουτκάρης, Παπαγιάννης 2, Μπούλκιν 3, Μαυροδουλάκης 2, Μποτσκάρεφ 4, Μουμτζιδέλης, Κράλλης 3, Αθανασιάδης, Κουκουτσίδης 5, Τοτίδης, Μήγγας 2, Γιαννούσης.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 7-4. Πέναλτι: 2/3 – 1/1

Δράμα– EΣΝ Βριλησσίων 28-27

Φοβερό παιχνίδι έγινε στη Δράμα όπου η τοπική ομάδα νίκησε τα νεοφώτιστα Bριλήσσια με 28-27 με καταπληκτικό γκολ του διεθνούς δεξιού ίντερ Αχιλλέα Τόσκα 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε! Οι φιλοξενούμενοι παρά τις σοβαρές απουσίες των Πέρρου, Βαμβακά, Τσικογιαννόπουλου, λίγο έλειψε να κάνουν μία μεγάλη έκπληξη και να πετύχουν μία από τις νίκες της χρονιάς, μόλις στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τα μαχητικά Βριλήσσια -που κέρδισαν τις εντυπώσεις- είχαν εξαιρετικούς τους Χερουβείμ (8 γκολ) και Ζαρίκο (7 γκολ), δείχνοντας με το «καλημέρα» ότι θα δώσουν μεγάλη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, διεκδικώντας τη νίκη μέχρι το 60’ σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Θάνου Τούτση παρά το αρχικό μούδιασμα (5-1 στο 6’) βρήκε ρυθμό και πολύ γρήγορα ισορρόπησε το ματς (5-5 στο 12’) και σε όλο τον αγώνα οι ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ. Το ημίχρονο έληξε 13-13 και τα Βριλήσσια πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (13-14) με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τέρμα του Στάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα δύο γκολ, 18-20 και 19-21 στο 45’, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και ισοφάρισαν 23-23 στο 50’. Στο 57:10 ο Ζαρίκος έκανε το 25-26, ο Ζιβούλοβιτς ισοφάρισε 26-26 στο 58’, ο Σίνα στον αιφνιδιασμό έβαλε και πάλι μπροστά (27-26) τη Δράμα στο 58:50 για να ισοφαρίσει (27-27) ο Τόμπρος στο 59:07, πριν σημειώσει το γκολ της νίκης ο Τόσκας στο 59:40 για το 28-27. Η Δράμα όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι πήρε μία μεγάλη νίκη με κορυφαίους τους Ζιβούλοβιτς (10 γκολ) και Τόσκα (6 γκολ), αλλά η εμφάνιση της σίγουρα προβλημάτισε τους ανθρώπους της ομάδας.

Tα πεντάλεπτα: 4-1, 5-4, 7-6, 10-9, 12-11, 13-13 (ημχ), 16-15, 18-18, 19-21, 23-23, 25-24, 28-27

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπάρμπας, Μωραϊτης 1, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 6, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαγεωργίου 4, Ζιβούλοβιτς 10, Παπαδόπουλος 4, Κρανιώτης, Σίνα 4.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Τούτσης): Καραδήμας, Βλάχος 3, Τόμπρος 1, Πανταζής, Ασλής, Αντωνιάδης, Καραμασιώτης, Αναστασίου 1, Ζαρίκος 7, Χερουμείμ 8, Μ. Στάθης 2, Χουρσουντιάν 5, Π. Στάθης, Κορκολής, Κιουλτζίδης, Γκένας.

Δαιτητές: Μπέτμαν- Θεοδοσίου, Κόκκινη: 29:55 Π. Στάθης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο).