Με το… ένα πόδι στους ”16” ο Άλιμος

Η ομάδα του Παναγιώτη Βέργου έκανε την ολική ανατροπή, επικρατώντας με 14-13 επί της Φερεντσβάρος. Τα κορίτσια του Αλίμου πραγματοποίησαν απίστευτη εμφάνιση, κάνοντας παράλληλα το 2 στα 2 στον όμιλο.

Ο Άλιμος βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, καθώς με νίκη το βράδυ επί της Γλυφάδας (20:45) σφραγίζουν το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η Φερενστβάρος στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισα δύο γκολ (6-4), ωστόσο η ελληνική ομάδα με τις φανταστικές Ασημάκη και Μέγγενς, γύρισε ”τούμπα” τον αγώνα, ο Άλιμος αρνήθηκε να χάσει και με σκληρές μάχες σε άμυνα και επίθεση, ειδικά στην περίοδο έβαλε τις βάσεις για την νίκη.

Η ομάδα από την Ουγγαρία δύο λεπτά πριν το τέλος μείωσε στο γκολ (13-12) με την Βάλι, στην συνέχεια η Κούλχας βρέθηκε μόνη της στα 3 μέτρα και έκανε το 14-12 με 90 δευτερόλεπτα να μένουν στο παιχνίδι, στο τέλος του αγώνα κινδύνεψε να ισοφαριστεί ο Άλιμος, καθώς η Φερενστβάρος όχι μόνο μείωσε 40 δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης, έχασε και σπουδαία ευκαιρία με το σουτ που επιχείρησε στην εκπνοή του αγώνα να βρίσκει το δοκάρι.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-3, 2-6, 5-4

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: Κις, Μπόνκα, Μάτε, Γκουρισάτι 3, Πότζε, Φάρκας, Σάμπο, Λιμέτερ 2, Κούνα, Βάλι 3, Τοθ 3, Ντομσοέντι 2, Νέζμελι.

ΑΛΙΜΟΣ: Τζούρκα, Μέγγενς 4, Κοβάτσεβιτς 1, Ρακιντζή, Καρυπίδου Σ. 2, Χαλδαίου 1, Ασημάκη 4, Καρυπίδου Β., Κούλχας 1, Μπιτσάκου, Τσιμάρα, Κοντογιάννη 1, Αρχοντάκη. //ΜΛ.