Με Νόβι αν προκριθεί η Βουλιαγμένη

Η οικοδέσποινα και του φετινού Final-8 θα είναι για δεύτερη συνεχή χρονιά παρούσα στον τελικό του Champions League υδατοσφαίρισης και… περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της.

Η Νόβι Μπέογκραντ, νίκησε στον πρώτο ημιτελικό με 12-10 στα πέναλτι την Μπαρτσελονέτα (κανονικός αγώνας 8-8) και θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Ευρώπης, απέναντι στον νικητή της αναμέτρησης της Βουλιαγμένης με την Προ Ρέκο. Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του Βελιγραδίου είχε χάσει από τους Ιταλούς στα πέναλτι στον περσινό τελικό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιάκσιτς, αλλά στη συνέχεια η άμυνα της Μπαρτσελονέτα τους κράτησε “άσφαιρους” για 12,5 λεπτά. Στο διάστημα αυτό, οι Καταλανοί πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα γκολ και προηγήθηκαν 4-1 και 5-2 με πέναλτι του Μουναρίθ, περίπου δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το δεύτερο οκτάλεπτο. Ενα γκολ του Σκουμπάκη διαμόρφωσε το 5-3 του ημιχρόνου και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της Νόβι. Η σερβική ομάδα “έτρεξε” το δικό της 4-0 και ανέτρεψε την κατάσταση, περνώντας μπροστά 6-5 με γκολ του Γρανάδος (κόντρα στην παλιά του ομάδα), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Από κει και πέρα ο ημιτελικός έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα. Η Μπαρτσελονέτα ήταν τραγική στον παίκτη παραπάνω (0/8), αλλά βρήκε λύσεις με τον Μουναρίθ και ο 37χρονος Περόνε με γκολ στην κόντρα έδωσε ξανά προβάδισμα (8-7) στην ομάδα του, 4΄10΄΄ πριν το τέλος. Ο Βλαχόπουλος απάντησε άμεσα σε παίκτη παραπάνω, οι δύο ομάδες “χαράμισαν” από μία κερδισμένη αποβολή (στην περίπτωση των Σέρβων, ο Αγκίρε έκανε τρομερή απόκρουση σε σουτ του Γρανάδος) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, αφού το τελευταίο σουτ του Βλαχόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, Μουναρίθ και Πάβιγιαρντ “σημάδεψαν” τα δοκάρια, ενώ οι παίκτες της Νόβι Μπέογκραντ ήταν απόλυτα εύστοχοι και ο Βλαχόπουλος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 12-10, στέλνοντας την ομάδα του για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό. Στον αντίποδα, η Μπαρτσελονέτα μετρά πλέον πέντε χαμένους ημιτελικούς σε ισάριθμες προσπάθειες από το 2015 κι έπειτα και παραμένει με μόνη… ανάμνηση την κατάκτηση του τίτλου το 2014.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Μπαρτσελονέτα): 1-1, 4-2, 1-4, 2-1

Στα πέναλτι: 2-4

Μπαρτσελόνα: Μουναρίθ 3, Λαρούμπε 3, Περόνε 3, Μάτκοβιτς

Νόβι Μπέογκραντ: Στρ. Ράσοβιτς 2, Γρανάδος 2, Πιγέτλοβιτς 2, Ντράσοβιτς 2, Βλαχόπουλος 2, Γιάκσιτς, Σκουμπάκης