Κόκκινες υπερπρωταθλήτριες “back to back”

Το ελληνικό πόλο γυναικών βρίσκεται στην κορυφή της Ευρώπης και έτσι ακόμη ένας διασυλλογικός τίτλος ήρθε στη χώρα μας, με τον Ολυμπιακό να νικάει με 11-4 τον Εθνικό στον τελικό του LEN Super Cup.

Ολυμπιακός και Εθνικός κοντραρίστηκαν στο “Παπαστράτειο” για το ευρωπαϊκό Super Cup στο πόλο γυναικών και η “μάχη” των δύο συλλόγων του Πειραιά βρήκε νικήτριες τις “ερυθρόλευκες” με σκορ 11-4. Το ελληνικό πόλο γυναικών βρίσκεται στην κορυφή της Ευρώπης και έτσι ακόμα ένας διασυλλογικός τίτλος ήρθε στην Ελλάδα.

Δεύτερο συνεχόμενο Super Cup για την γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού και τρίτο συνολικά, ενώ έφτασε και τους 7 ευρωπαϊκούς τίτλους μετά τις τρεις Euroleague και το ένα LEN Trophy.

Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με την κάτοχο της Euroleague να προηγείται με 3-1, χάρη στο γκολ της Ελευθεριάδου και τα δύο που πέτυχε η Κρίστμας. Οι Κυπελλούχες Ευρώπης είχαν ανοίξει το σκορ με ωραίο σουτ της Καννετίδου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις “ερυθρόλευκες” να μην χάνουν το προβάδισμα τους και με το 5-2 πήραν προβάδισμα τριών γκολ για πρώτη φορά στον αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει το 6-2, χάρη στην υποδειγματική εκτέλεση της Πλευρίτου. Ο Εθνικός μείωσε σε 6-3, με ωραία λόμπα της Καννετίδου, που πέτυχε το δεύτερό της τέρμα στο παιχνίδι. Το τρίτο οκτάλεπτο έληξε 7-3, με την Τορνάρου να σκοράρει και να δίνει εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στις “ερυθρόλευκες”. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου μείωσαν σε 7-4, με ωραίο γυριστό σουτ της Μπενέκου, αλλά Χυδηριώτη σκόραρε εκ νέου, κάνοντας το 8-4. Ελευθεριάδου, Βάσω Πλευρίτου και Σιούτη έκαναν το 11-4 και έδωσαν το τρόπαιο στις “ερυθρόλευκες”.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 2-1, 4-1

Ολυμπιακός (Αλεκσάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Σάντα, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Τριχά, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Τορνάρου 1, Βασιλική Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

Εθνικός (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Μπορίσοβα, Λασκαρίδου, Κοντονή, Κατσίμπρη, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστις Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Κανετίδου 2, Ιόλη Μπενέκου, Άντριους, Μπεκρή.//