Κιτρινόμαυρο… πάρτι επί του Ζαφειράκη Νάουσας

Η πρωτοπόρος ΑΕΚ έκανε σήμερα (17/3) το πρώτο από τα δύο “βήματα” που της απομένουν, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού επιβλήθηκε εύκολα του Ζαφειράκη Νάουσας στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ με 34-21, στην αναμέτρηση με την οποία “άνοιξε η αυλαία” της 21ης αγωνιστικής, και απέκτησε (με ματς παραπάνω) προβάδισμα τριών βαθμών από τον -κάτοχο του τίτλου- Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή. Στο ημίχρονο του αγώνα, με τον οποίο επανάρχισε η Handball Premier μετά από διακοπή περίπου τριών εβδομάδων, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ανδρών στα προκριματικά του EURO 2024, ο “δικέφαλος” προηγήθηκε 16-12. Το δεύτερο μισό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να πατάνε το πόδι στο… γκάζι και να επικρατούν με 34-21.//