Καββαδίας και Θεοδωροπούλου οι κυπελλούχοι του ξίφους μονομαχίας στην Παιανία

Με μεγάλη επιτυχία και δυνατές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το τρίτο πανελλήνιο κύπελλο στο ξίφος μονομαχίας ανδρών/γυναικών στην Παιανία.

Το κύπελλο με ονομασία «Ανδρέας Γερμακόπουλος – Νίκη Σιδηροπούλου» διοργανώθηκε από τον ΑΟ Αρίστων Παιανίας προς τιμήν των δύο σπουδαίων και διακεκριμένων ξιφομάχων του όπλου. Συνδιοργανωτές του αγώνα ήταν η Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας και ο πολιτιστικός αθλητικός οργανισμός του δήμου Παιανίας.

Στο ξίφος μονομαχίας των ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Σάββας Καββαδίας (ΠΑΟ) στη δεύτερη φετινή του εμφάνιση μετά το αργυρό μετάλλιο στο κύπελλο του ΑΣ Ξιφομάχος στη Θεσσαλονίκη. Ο αθλητής του Δημήτρη Κάζαγλη επικράτησε με 15-11 στον τελικό απέναντι στον έφηβο Παναγιώτη Θεοδωρόπουλο (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) ο οποίος έφτασε για πρώτη φορά σε τελικό ανδρών στην καριέρα του. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) και ο Δημήτρης Μήτσιος-Αντωνάκος (ΛΞ Θεσσαλονίκης).

Από την εγχώρια αγωνιστική δράση για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο απομένει μόνο το πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας στο οποίο ο Καββαδίας θα υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο. Μάχη θα γίνει και για τις θέσεις στην πανελλήνια κατάταξη, στην οποία αυτή τη στιγμή προηγείται ο Καραμπάσης με 321.73β, και ακολουθούν στην πρώτη πεντάδα ο Θοδωρής Αβραμίδης (Ηρακλής Θεσσαλονίκης) με 320.23β, ο Καββαδίας με 295.38β, ο Νίκος Τσώκας (ΟΞΙΦ) με 290.95β και ο Γιάννος Μαρκόπουλος (ΟΣ Κηφισιάς) με 269.98β.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) η οποία νίκησε με 7-6 σε έναν συναρπαστικό τελικό τη Νεφέλη Ροδοπούλου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα). Η 19χρονη αθλήτρια του Γιώργου Πασσά κατέκτησε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της σε πανελλήνιο κύπελλο γυναικών μετά από αυτή στη Θεσσαλονίκη στα μέσα Μαρτίου. Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Νικόλ Χατζησαράντου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) και η Μαρία Χαντζή (ΑΟΦΙΨ Ίριδα).

Πλέον, όλα θα κριθούν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα το Σάββατο 29/4 όπου η Ροδοπούλου θα υπερασπιστεί τον περσινό της τίτλο. Στην πανελλήνια κατάταξη είναι προσωρινά δεύτερη πίσω από την Θεοδωροπούλου με 364.15β έναντι 370.73β, ενώ ακολουθούν η Χατζησαράντου με 334.5β, η Φανή Βαρβέρη (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) με 284.25β και η Ελευθερία Μιμιγιάννη (ΑΣΑΟ) με 276.23β.