Κατέκτησε το χάλκινο η Εθνική παίδων!

Η Ελλάδα, ήταν πιο ψύχραιμη στα πέναλτι κόντρα στην Σερβία, επικράτησε με 14-13 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα.

Η ελληνική υδατοσφαίριση απέδειξε για άλλη μια φορά ότι έχει και λαμπρό μέλλον. Οι… λεβέντες της Εθνικής μας ομάδας Παίδων (Κ15) κατέθεσαν ψυχή και πάθος στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Ποντγκόριτσα, την Κυριακή (16/7) το βράδυ, κόντρα στη Σερβία. Πήραν τελικά τη νίκη στα πέναλτι με συνολικό σκορ 14-13 (κανονικός αγώνας 9-9, πέναλτι 5-4) και ανέβηκαν στο ευρωπαϊκό βάθρο με τα χάλκινα μετάλλια στο στήθος.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με συνεχείς διακυμάνσεις μέχρι και την διαδικασία των πέναλτι. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (4-5). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω αφού με ένα σερί τριών τερμάτων μετέτρεψε το 5-6 σε 8-6 υπέρ της.

Η Σερβία είχε την δική της απάντηση στην τελευταία περίοδο και κατάφερε, μάλιστα, να προηγηθεί με 9-8 στο τελευταίο τρίλεπτο. Η Ελλάδα ισοφάρισε με τον Χατζή στο τελικό 9-9 του κανονικού αγώνα και είχε και την τελευταία επίθεση του αγώνα που δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει…

Στη διαδικασία των πέναλτι, μόλις στην δεύτερη ελληνική “εκτέλεση”, ο Μότσιας ήταν άστοχος, αλλά αυτό δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευθούν οι Σέρβοι, αφού σημάδεψαν δυο φορές το δοκάρι και το χάλκινο μετάλλιο πήγε σε γαλανόλευκα χέρια.

Αναλυτικά η διακύμανση στα πέναλτι: Χατζής 10-9, Ραχπέιμα 10-10, Μότσιας 10-10 άουτ, Βογίνοβιτς 10-11, Σάρρος 11-11, Μίτσιτς 11-11 δοκάρι, Ζουζούνης 12-11, Άντζελιτς 12-12, Αγγελόπουλος 13-12, Βασιλίεβιτς 13-13, Χατζής 14-13, Ραχπέιμα 14-13 δοκάρι.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 4-1, 1-3, πέν. 5-4