Κατάρρευση και αποκλεισμός για τους “κιτρινόμαυρους” στη Σουηδία

Η “Ένωση”, παρόλο που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με την Αλίνγκσας, γνώρισε την ήττα με 31-24 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EHF European Cup.

H AEK αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EHF European Cup, καθώς γνώρισε την ήττα με 31-24 από την Αλίνγκσας στη Σουηδία, στον επαναληπτικό του 32-27 στο «Γεώργιος Κασιμάτης». Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 2-3 στο 8′ και 5-7 στο 14′, βρίσκοντας και εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό.

Από εκεί και μετά όμως οι Σουηδοί, με δικό τους ξέσπασμα αρχικά ισοφάρισαν σε 8-8 στο 16′ και στη συνέχεια πήραν και προβάδισμα τριών τερμάτων με 14-11 στο 25′, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 16-12 και τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερες επιλογές στο έξι εναντίον έξι.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Αλίνγκσας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Η ΑΕΚ μείωσε δύο φορές τη διαφορά στα δύο τέρματα, αρχικά στο 38′ για το 18-16 και έπειτα στο 41′ για το 19-17, όμως κάπου εκεί ήρθε η ολική κατάρρευση, με τις αποβολές να είναι εις βάρος της και τη διαφορά αρχικά να ξεφεύγει στα πέντε γκολ στο 51′ και σε επτά, στο 58′ (30-23), με το τελικό 31-24 να αποκλείει την “Ένωση” από την ευρωπαϊκή συνέχεια.

Πλέον οι “κιτρινόμαυροι” στρέφουν την προσοχή τους, στο ντέρμπι της Τετάρτης (14/12, 21:00) με τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη».//