Καφαταρίδης και Παΐζη στις πρώτες θέσεις σπάθης

Οι δύο αθλητές, πρόσθεσαν μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό τους, στο πανελλήνιο κύπελλο σπάθης ανδρών-γυναικών, το οποίο διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Ο Δημήτρης Καφαταρίδης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) και η Μαρίνα Παΐζη (ΑΣ Βικτώρια) σημείωσαν ξανά ατομικές νίκες σε κύπελλο της μεγάλης κατηγορίας.

Ο Καφαταρίδης νίκησε, εκ νέου, στον τελικό με 15-6 επί του Άγγελου Πάγκαλου (Ε Κωστέα Γείτονα), του ίδιου αντιπάλου που είχε και την 1η Οκτωβρίου στο 1ο φετινό κύπελλο σπάθης.

Ο συναθλητής του Καφαταρίδη, Ιωάννης Πρίφτης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) βρέθηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, μαζί με τον Παναγιώτη Κοντοειδή (ΑΕΚ).

Η Παΐζη από την άλλη αντιμετώπισε στον τελικό τη 19χρονη Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου (ΟΣΦΠ) και επικράτησε με σκορ 15-8.

Το βάθρο των γυναικών στο 2ο κύπελλο σπάθης.

Μετά το αργυρό στο 1ο κύπελλο του Οκτωβρίου η Αθηναΐς Μαυρικάκη (ΑΟ Ασπίδα) πήρε το χάλκινο μετάλλιο και δίπλα της είχε και την 14χρονη Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλλησίων) που φέτος έχει διακριθεί σε 3 διαφορετικές κατηγορίες: νεανίδων, νέων γυναικών και γυναικών.//