Ισοπαλία… σαν ήττα (video)

Η Εθνική πόλο Ανδρών έμεινε στο 5-5 με την Κροατία και έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει την πρώτη θέση του β’ ομίλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ.

Δεν κατάφερε να γλιτώσει το… δύσκολο μονοπάτι προς τα μετάλλια η Ελλάδα. Η ισοπαλία της τελευταίας αγωνιστικής στέλνει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον πρώτο νοκ άουτ γύρου, όπου θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ. Αν προκριθεί, θα βρει μπροστά της την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία.

Στις πρώτες επιθέσεις η Ελλάδα έδειξε να είναι πιο απειλητική. Συνεχίζοντας σε αυτόν τον ρυθμό, άνοιξε το σκορ στα μέσα του πρώτου οκταλέπτου, χάρη σε σουτ του Γεννηδουνιά από την περιφέρεια. Ενώ η “γαλανόλευκη” άμυνα έμοιαζε να είναι βγαλμένη από… σεμινάριο, ο Βλαχόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της Εθνικής.

Ο Λιμαράκης κάτω από την εστία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έμοιαζε… απροσπέλαστος, με όλες τις προσπάθειες των Κροατών να σταματούν πάνω του. Το ημίχρονο έληξε με την Ελλάδα να προηγείται με 2-0.

Στις αρχές του δεύτερου μισού οι Κροάτες ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα, εκμεταλλευόμενοι την ολιγωρία της ελληνικής άμυνας. Στη συνέχεια το ματς έγινε… ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γρήγορα στο 3-3 των Παπαναστασίου και Χάρκοβ.

Ο Μάρινιτς έβαλε τη χώρα του μπροστά στο σκορ με ένα γκολ στις αρχές του τελευταίου οκταλέπτου. Παπαναστασίου και Βλαχόπουλος απάντησαν για την Εθνική Ομάδα και μέσα σε δύο λεπτά ανέτρεψαν το σκορ. Λίγο αργότερα, όμως, ο Μπούριτς έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα (5-5). Το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος και έτσι η Ελλάδα έμεινε στη δεύτερη θέση.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-0, 3-3, 5-5

Ελλάδα: Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Αργυρόπουλος, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αλαφραγκής, Κοπελιάδης, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Λιμαράκης
Κροατία: Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς, Κράπιτς, Μπούκιτς, Μπίλιακα, Ζούβελα, Μάρινιτς, Βρλιτς, Μπάσιτς, Χάρκοβ, Πόπαντιτς.