Η Εθνική “χαμογέλασε” στα πέναλτι και πέρασε στους “8” (Video)

Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ προκρίθηκε η “γαλανόλευκη”, καθώς επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι της Ισπανίας με 9-8 και συνεχίζει τη θετική της παρουσία στη διοργάνωση.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η “γαλανόλευκη” επικράτησε στα πέναλτι της Ισπανίας με 9-8 και συνεχίζει να “ζει το όνειρο” που οδηγεί σε μια παγκόσμια διάκριση στο μπιτς χάντμπολ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να αρχίσει “ζεστά” την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-20, ωστόσο όλα άλλαξαν  στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, όταν και η “γαλανόλευκη” έφτασε στην ανατροπή.

Χάρη σε μια τρομερή άμυνα και το γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Εθνική ισοφάρισε σε 19-19 και έστειλε το ματς στο “χρυσό γκολ”. Ο Λαδάκης ευστόχησε και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στον “έξτρα χρόνο”, οι Έλληνες διεθνείς είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έμειναν ψύχραιμοι και κατάφεραν να επιβληθούν με 9-8, πανηγυρίζοντας την πρόκριση για τη φάση των προημιτελικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ.