Εύκολη “ερυθρόλευκη” επικράτηση

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει σχετικά εύκολα, το εμπόδιο του Δούκα στην αίθουσα του Ο.Α.Κ.Α, “Γεώργιος Κασιμάτης”, με 27-37, παίρνοντας την “παρθενική” του νίκη για τη φετινή Handball Premier.

Οι “ερυθρόλευκοι” σημείωσαν το πρώτο γκολ στο δεύτερο λεπτό και από τότε δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Ο Δούκας προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ και το πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν στο 2-1. Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός ανέβαζε τον ρυθμό του και μέχρι το 10′ είχε καταφέρει να πάρει διαφορά με τρία γκολ, διαμορφώνοντας το σκορ σε 6-3. Τα επόμενα δέκα λεπτά οι Πειραιώτες “έτρεξαν” ένα σερί 6-1 και… εκτόξευσαν τη διαφορά τους, κάνοντας το σκορ 12-4. Μετά από ένα εντυπωσιακό επιθετικό διάστημα των φιλοξενούμενων, το παιχνίδι απέκτησε “άγρια” ομορφιά, με αρκετά γκολ, καθώς έβγαλε αντίδραση και ο Δούκας. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους “ερυθρόλευκους” να έχουν “κεφάλι” στο σκορ, με 17-11.

(EUROKINISSI)

Το δεύτερο μέρος είχε τη μορφή του πρώτου 30λεπτου. Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση επιθετικά, διατηρούσε την υπέρ του διαφορά, παρά την προσπάθεια των παικτών του Δούκα να μειώσουν. Στο 40′ το σκορ ήταν 24-17 υπέρ των “ερυθρολεύκων”, ενώ μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν σταθερά έξι γκολ προβάδισμα, με 30-24. Τα τελευταία λεπτά δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε σχετικά εύκολα, στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 27-37. Στην πρεμιέρα οι “ερυθρόλευκοι” είχαν γνωρίσει την ήττα από την ΑΕΚ με 25-22. Ο Δούκας ηττήθηκε σε δεύτερο σερί παιχνίδι, καθώς την πρώτη αγωνιστική έχασε στην έδρα του από τον ΠΑΟΚ με 31-27.