Eύκολη επικράτηση κόντρα στη Γερμανία για την Εθνική

Η Εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών επιβλήθηκε της Γερμανίας με 19-6, σε αγώνα κατάταξης της τελικής φάσης του World Cup, που διεξάγεται στο Λος Αντζελες.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει τα ξημερώματα της Δευτέρας (3/07, 01:00) την 5η θέση, πιθανότατα με αντίπαλο τη Σερβία.

Παρότι παρατάχθηκε χωρίς τον βασικό της φουνταριστό, Κώστα Κάκαρη (τη θέση του πήρε ο Μανώλης Σολανάκης), και φυσικά χωρίς τον Αγγελο Βλαχόπουλο που δεν ακολούθησε την αποστολή στις ΗΠΑ, λόγω οικογενειακού προβλήματος, η Εθνική δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβάλλει την ανωτερότητά της.

Κράτησε τους Γερμανούς χωρίς γκολ στα πρώτα 11 λεπτά του αγώνα, προηγήθηκε 5-0 και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Στο δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα, η «ψαλίδα» της διαφοράς άνοιξε πολύ, με την ελληνική ομάδα να ψάχνει συνεχώς την κόντρα και να κερδίζει συνολικά επτά πέναλτι, από τα οποία αξιοποίησε τα πέντε.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-4, 2-6, 2-6

Οι συνθέσεις:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μίλος Σέκουλιτς): Μπένκε, Μπόζιτς, Κόρμπελ 1, Τσουκ 1, Σούτσε, Γιούνγκλινγκ, Στρέλετσκι 2, Τσίρου, Σέκουλιτς 2, Ντολφ, Σίπερ, Γκάνσεν, Φέρνετ Σβάιμερ

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 3, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 3, Νικολαϊδης 2, Σολανάκης 1, Αλαφραγκής, Χαλυβόπουλος 2, Τζωρτζάτος