Εύκολες νίκες για τα φαβορί

Η ομάδα που βρίσκεται ψηλότερα στη βαθμολογία σε κάθε ζευγάρι της σημερινής μέρας στην Α1 πόλο γυναικών επικράτησε της αντιπάλου της, με εμφατικότερη τη νίκη με 19 γκολ διαφορά των “ερυθρολεύκων”.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 22-3

Μια ακόμα νίκη για τις Πειραιώτισσες που συνεχίζουν αήττητες μετά και την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 7-1, 10-2 και 22-3, αλλά σε δύο οκτάλεπτα δεν σημείωσε τέρμα. Στο ίδιο κολυμβητήριο θα υποδεχτεί αύριο Κυριακή 12/11 τον ΝΟ Χανίων σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής.

Τα οκτάλεπτα: 6-0, 4-2, 8-0, 4-1

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 8-13

Από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα στο σκορ δεν το έχασε ποτέ η ομάδα των Χανίων που έφυγε από το Ιλίσιο με τη νίκη 13-8 επί του ουραγού. Οι δυο ομάδες έκλεισαν ισόπαλες με 2-2 το πρώτο οκτάλεπτο, αλλά στο δεύτερο οι φιλοξενούμενες με επί μέρους 4-1 πήραν τη διαφορά που ήθελαν. Τη κράτησαν στο τρίτο οκτάλεπτο και τη διεύρυναν στο τελευταίο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-4, 2-2, 3-5

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΕΚ 14-7

Από το πρώτο μέρος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης που προηγήθηκε στο Λαιμό 8-3 της “Ένωσης” και τελικά νίκησε 14-7 σε αγώνα της 8ης ημέρας. Νταμπλ-σκορ με τρία κορίτσια του γηπεδούχου (Σλίκινγκ, Γιαννοπούλου, Μαρία Πάτρα) να σημειώνουν 12 γκολ (5, 4 και 3 αντίστοιχα).

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-2, 3-3, 3-1

ΠΑΟΚ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 17-10

Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 3-1, 4-2, μείωσε η ΝΕΠ σε 5-4, ο ΠΑΟΚ έκλεισε με 6-4 το πρώτο μισό. Στο δεύτερο, αύξησε τη διαφορά στο +4 (11-7 στο τρίτο οκτάλεπτο) και τελικά νίκησε με +7. Αύξησε στους 4 βαθμούς πλέον τη διαφορά του από το σημερινό του αντίπαλο (ΠΑΟΚ 6 βαθμοί, ΝΕΠ 2).

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 5-3, 6-3

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 11-19

Από το ξεκίνημα η ομάδα του Λέαδρου έγινε το…αφεντικό του αγώνα, δεν δέχθηκε τέρμα στο πρώτο οκτάλεπτο και γενικά για εννέα λεπτά περίπου. Οι Περιστεριώτισσες έκλεισαν κάπως τη ψαλίδα στο τέλος με το επί μέρους 7-3.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-6, 2-7, 7-3

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ  – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 13-6

Ο γηπεδούχος του Πάνου Βέργου μπήκε…φουριόζος και προηγήθηκε 4-0, 7-1 για να κλείσει 7-2 το ημίχρονο. Διαφορά ικανή να δώσει τη νίκη όπως και έγινε. Το δεύτερο μέρος ήταν πιο ισορροπημένο αλλά ο Άλιμος ΝΑΣ  δεν απειλήθηκε να χάσει τη μεγάλη νίκη. Μάλιστα, το 8-5 το έκανε 12-5 στη τελευταία, πλέον, περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-1, 4-3, 2-1