Εξαιρετικός και στην “αυλαία” ο Μάρκος | Όγδοη θέση για Ντουντουνάκη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε την όγδοη θέση στον τελικό των 100μ. πεταλούδα, ενώ στα 200μ ελεύθερο ο Μάρκος τερμάτισε τέταρτος, στην τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης.

Όγδοη θέση για Ντουντουνάκη, Μπίλα και Ρακοπούλου

Την όγδοη θέση στον τελικό των 100μ. πεταλούδα, με χρόνο 59.71, πήρε η Αννα Ντουντουνάκη, κατά την 3η και τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης, που διεξάγεται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Ηταν η δεύτερη συμμετοχή της Ελληνίδας πρωταθλήτριας σε τελικό στη διοργάνωση, μετά την έκτη θέση που πήρε χθες (14/10) στα 50μ. πεταλούδα.

Η Γιουφέι Ζανγκ ήταν εντυπωσιακή και, όχι απλά νίκησε πολύ καθαρά τη Σάρα Σιέστρεμ, αλλά πέτυχε και μία πολύ σπουδαία επίδοση. Η Κινέζα εν ενεργεία πρωταθλήτρια κόσμου σημείωσε ρεκόρ αγώνων με 56.06, αφήνοντας πολύ πίσω της τη Σουηδή κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ και Ολυμπιονίκη του Ρίο, η οποία τερμάτισε δεύτερη σε 56.92. Την τριάδα συμπλήρωσε η Αμερικανίδα Τόρι Χάσκι με 57.12, ενα εκατοστό του δευτερολέπτου μπροστά από την Ολυμπιονίκη του Τόκιο, την Καναδή Μάγκι ΜακΝιλ.

Την εμπειρία της συμμετοχής σε έναν τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου έζησε και ο Στέργιος Μπίλας, ο οποίος κατετάγη επίσης όγδοος στα 50μ. πεταλούδα με 23.90. Την έκπληξη στον τελικό έκανε ο Αιγύπτιος Αμπντελραχμάν Σαμέχ, ο οποίος πήρε τη νίκη με 23.04, μπροστά από τον Αυστραλό Αϊζακ Κούπερ (23.19) και τον Αμερικανό Μάικλ Αντριου (23.32).

Η 15χρονη Αντωνία Ρακοπούλου αγωνίστηκε λίγο νωρίτερα στη γρήγορη σειρά των 1.500μ. ελεύθερο και κατετάγη όγδοη στο σύνολο με 17:18.27. Νικήτρια με πολύ μεγάλη διαφορά αναδείχθηκε η Λάνι Πάλιστερ από την Αυστραλία με 15:55.73.

Τέταρτη θέση στα 200μ ελεύθερο ο Μάρκος

Με ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση από τον Δημήτρη Μάρκο, ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο κολύμβησης, που φιλοξενήθηκε επί τρεις ημέρες στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Ο Έλληνας πρωταθλητής με μία ακόμη εξαιρετική προσπάθεια πήρε την τέταρτη θέση στα 200μ. ελεύθερο με 1:48.15, χάνοντας για λίγο την τρίτη θέση από τον Αμερικανό Κίεραν Σμιθ (1:48.03). Ο Μάρκος ολοκλήρωσε το μίτινγκ με μία δεύτερη θέση (στα 800μ.) και δύο τέταρτες (200μ. και 400μ.), αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη σεζόν που μόλις ξεκίνησε.

Νικητής της κούρσας ήταν ο Λιθουανός Ντάνας Ράπσις με 1:45.72, με δεύτερο τον Αυστραλό Μαξιμίλιαν Τζουλιάνι που έκανε 1:47.18.

Η Μαρίλεια Δρασίδου αγωνίστηκε στον τελικό των 50μ. πρόσθιο, όπου με 31.98 κατέλαβε την έβδομη θέση. Νικήτρια ήταν η Λιθουανή παγκόσμια πρωταθλήτρια, Ρούτα Μεϊλουτίτε, με 30.23, με την έκπληξη να έρχεται από τη Σιομπάν Χόγκι από το Χονγκ Κονγκ, η οποία με 30.36 πήρε τη δεύτερη θέση, σε ένα αγώνισμα πολύ μακριά από αυτά που την έχουμε συνηθίσει (100μ. και 200μ. ελεύθερο).

Ο Παπαστάμος έκτος στα 400μ. μικτή ατομική, έβδομος ο Σοφικίτης

Ο Απόστολος Παπαστάμος πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση, μεταξύ των τριών Ελλήνων αθλητών που συμμετείχαν στη γρήγορη σειρά των 400μ. μικτή ατομική, στο ξεκίνημα της 3ης και τελευταίας ημέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ. Ο 22χρονος αθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε 4:24.04 και κατέλαβε την έκτη θέση, ακολουθούμενος από τον Βασίλη Σοφικίτη, ο οποίος με 4:26.61 κατετάγη έβδομος. Ο Δανιήλ Γιουρτζίδης τερμάτισε όγδοος στη σειρά με 4:35.65 και συνολικά πήρε τη 10η θέση, αφού δύο κολυμβητές που συμμετείχαν το πρωί στην αργή σειρά είχαν καλύτερους χρόνους.

Για την πρώτη θέση έγινε μάχη μέχρι τα τελευταία μετρα, με τον Ιάπωνα Καϊτο Ταμπούτσι να επικρατεί τελικά του Νοτιοαφρικανού Μάθιου Σέιτς με διαφορά οκτώ εκατοστών του δευτερολέπτου (4:13.30 έναντι 4:13.38). Την τριάδα συμπλήρωσε ο Αυστραλός Μπρέντον Σμιθ με 4:18.18.