Έσπασε το αήτηττο του Δούκα η ΑΕΚ, απέδρασαν Διομήδης και Δράμα

Σημαντική δράση στην Handball Premier με τέσσερα “κλειστά” παιχνίδια και δύο εύκολες νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. “Κιτρινόμαυρο” στοπ στην ξέφρενη πορεία του Δούκα και κορυφή για την “Ένωση”, σημαντικά “διπλά” για την ομάδα του Άργους και τους Δραμινούς.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 31-30

Η Ένωση ξεκίνησε ιδανικά το ματς, προηγούμενη 5-0 (5’), 7-1 (7’) 11-5 (12’) και ήταν κυρίαρχη και στη συνέχεια με 17-11 (26’) και 18-14 στο ημίχρονο.
Ο Δούκας έκανε την αντεπίθεση του στο β’ ημίχρονο και μετά το 19-14 της ΑΕΚ, έτρεξε σερί 4-0 για το 19-18 στο 38’, ενώ στο 41’ ισοφάρισε 20-20 με επιμέρους σκορ 6-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ με την ΑΕΚ να είναι πιο ψύχραιμη στο διάστημα 53-58 μετατρέποντας το 28-27 σε 31-27.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 23-26

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και έως το 39’. Με ένα εξαιρετικό 10λεπτο (20-30) η Πυλαία μετέτρεψε το 8-7 σε 14-9 με επιμέρους σκορ 6-2, ενώ η ομάδα του Άργους μείωσε στο σκορ (14-10) του ημιχρόνου με γκολ του Ασβεστά στην εκπνοή.
Στις αρχές του β’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 39’ η Πυλαία ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα 5 γκολ (18-13). Αρχικά με σερί 4-0 μείωσε σε 18-17 (43’), στη συνέχεια ισοφάρισε 19-19 (48’), στο 52’ προηγήθηκε με +2 (20-22) και στο 57’ κλείδωσε το ματς όταν ξέφυγε με +3 (21-24), πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-3.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 24-31

Χωρίς τον τραυματία Σάββα, αλλά με πολυφωνία στην επίθεση (σκόραραν οι 11 από τους 14 παίκτες γηπέδου) ο Ολυμπιακός ΣΦΠ νίκησε εύκολα 31-24 τον Αερωπό Έδεσσας και συνέχισε με το απόλυτο 6/6 στη Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται πλέον μαζί με την ΑΕΚ στην κορυφή του πρωταθλήματος με 12 πόντους και ο πρωταθλητής χειμώνα όπως όλα δείχνουν θα κριθεί στο μεταξύ τους εξ’ αναβολής ντέρμπι του Δεκεμβρίου.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ- ΠΑΟΚ 22-32

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Στέλιου Σεϊρεκίδη στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εύκολα με 32-22 του Πανελληνίου στην Κυψέλη για την 7η αγωνιστική της Handball Premier. Ανταγωνιστικό το πρώτο ημίχρονο στο 12-15, ξέφυγε στο δεύτερο ο “Δικέφαλος του Βορρά”.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΔΡΑΜΑ ’86 26-28

Μεγάλο «διπλό» σημείωσε η Δράμα με 28-26 επί του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς από το 10-16 (33’) και το 19-23 (46’), ισοφαρίζοντας 23-23 στο 52’, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρήκαν τις λύσεις για το 24-26 (54’), φτάνοντας στη νίκη.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ -ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 24-21

Η ομάδα της Νάουσας διατηρήθηκε στην 6η θέση, φτάνοντας του 8 πόντους και έχει απομακρυνθεί αρκετά από τις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή, όπως είναι ο ΓΑΣ Κιλκίς που θα ψάξει στα επόμενα παιχνίδια την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.