Ερυθρόλευκος… περίπατος

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2Χ2 στους ελληνικούς “εμφύλιους” του Α’ ομίλου στο Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών, καθώς επικράτησε και πάλι της Βουλιαγμένης, με το ίδιο σκορ (14-6) που την είχε νικήσει και στον πρώτο γύρο.

Το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής διεξήχθη στο κολυμβητήριο “Κύπρος” της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων σε πολύ βαρύ κλίμα, λόγω της τραγωδίας στα Τέμπη.

Η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς επανήλθε στις νίκες (μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής με τη Ραντνίτσκι στη Σερβία) και πλέον στρέφει την προσοχή της στο επερχόμενο ντέρμπι με την Μπαρτσελονέτα, όπου χρειάζεται νίκη για να διατηρήσει ελπίδες για την πρώτη θέση. Από την άλλη πλευρά, η Βουλιαγμένη, παρά την ήττα, παραμένει στην προνομιούχο τέταρτη θέση και ετοιμάζεται για τον πρώτο “τελικό” πρόκρισης με τη Γιάντραν Σπλιτ στην Κροατία.

Να σημειωθεί ότι οι πρωταθλητές αγωνίστηκαν με δύο απουσίες, καθώς στο ήδη γνωστό πρόβλημα του Κώστα Γούβη, προστέθηκε και η απώλεια του Κώστα Μουρίκη, αφήνοντας τους Πειραιώτες με μοναδικό “καθαρόαιμο” φουνταριστό τον Χριστόδουλο Κολόμβο.

Το ματς ξεκίνησε κάπως… περίεργα, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει δύο αποβολές, αλλά να μην καταφέρνει καν να εκδηλώσει επίθεση (και στις δυο περιπτώσεις έκλεψε την μπάλα ο Καπότσης). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουρούβανη, αλλά οι “ερυθρόλευκοι”, μετά από 6,5 λεπτά… αφλογιστίας και αφού ο Ιγκόρ Μιλάνοβιτς πήρε εσπευσμένα τάιμ-άουτ, βρήκαν λύση με τον Φουντούλη σε παίκτη παραπάνω. Ακολούθως, ο Μπίγιατς απέκρουσε πέναλτι του Παπασηφάκη και ο Παπαναστασίου διαμόρφωσε το 2-1, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Αυτό αποδείχθηκε ότι ήταν μόνο η αρχή για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο δεύτερο οκτάλεπτο πέτυχε άλλα τέσσερα αναπάντητα γκολ με τους Κολόμβο, Φιλίποβιτς, Γκίλλα και Δήμου, ανέβασε το σερί του στο 6-0 και ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι. Αν και ο Γούντχεντ… ξεκόλλησε τον ΝΟΒ, τα γκολ των Δήμου και Γενηδουνιά έφεραν το σκορ στο 8-2 στο ημίχρονο και το υπόλοιπο του αγώνα απέκτησε… διαδικαστικό χαρακτήρα.

Αν και η Βουλιαγμένη (με τον Μάνο Ανδρεάδη να αντικαθιστά κάτω από τα δοκάρια τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο) με ένα σερί 3-0 μείωσε προσωρινά σε 9-5, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο και έφτασαν πολύ άνετα στο τελικό 14-6.//

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-6, 3-3, 1-3

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Αλμύρας 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος, Νικολαϊδης 1, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιας, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Γραμματικός, Δερβίσης, Μπούσλιε, Δήμου 2, Φιλίποβιτς 2, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς