Επιβλητικός στο ντέρμπι κορυφής ο ΝΟΒ, μεγάλη νίκη του Υδραϊκού

Η Βουλιαγμένη επικράτησε άνετα του Πανιωνίου στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών. Σημαντικό “διπλό” της ομάδας της Ύδρας επί της ΑΕΚ, μπλέκει η “Ένωση” στη βαθμολογία.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 8-17

Ένα τεράστιο “διπλό” και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πήρε η ομάδα του Χατζηδάκη στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου του Πανιωνίου, στο ντέρμπι κορυφής της 9ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Α1 πόλο Ανδρών. Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΝΟΒ να είναι καλύτερος αλλά η αποβολή του Μόσκοφ άλλαξε τις ισορροπίες. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν πέναλτι (εύστοχα, για το 4-9) και έπαιξαν για 4 αγωνιστικά λεπτά με παίκτη παραπάνω. Το προβάδισμα μεγάλωσε και αυξήθηκε, ακόμα κι όταν οι ομάδες ήλθαν στα ίσα αριθμητικά.

Οκτάλεπτα: 3-4, 2-6, 3-3, 0-4

ΠΑΟΚ  – ΟΦΘ 13-5

Η ομάδα του Χατζηθεοδώρου έδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τις προθέσεις της και βρέθηκε να προηγείται με 3-0 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, πριν σκοράρουν για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι, ενώ στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφθασε και τα επτά γκολ (9-2). Εννέα παίκτες από τον “Δικέφαλο του Βορρά” σκόραραν.

Οκτάλεπτα: 2-0, 4-2, 3-0, 4-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 12-12

Η ομάδα του Βιζυράκη προηγήθηκε με 10-12, μόλις 1:04 πριν από τη λήξη του αγώνα με τέρμα του Μητράκη. Ωστόσο, οι παίκτες του Παπαδόπουλου βρήκαν δύο γκολ σε 44 δευτερόλεπτα με τους Μιγιούσκοβιτς (58 δεύτερα) και Παπαγεωργίου (14 δεύτερα) και κατάφεραν να… κλέψουν τον βαθμό από τον ΝΟ Χανίων (12-12).

Οκτάλεπτα: 1-4, 4-2, 5-4, 2-2

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 7-7

Οι Φαληριώτες είχαν φτάσει να προηγούνται και με 6-2, στο τέλος της τρίτης περιόδου, με όπλο την άμυνα και επιθετικές λύσεις σα κρίσιμα σημείο. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, όμως, όλα άλλαξαν, ο Εθνικός βρήκε τρόπο να κερδίσει τον εντυπωσιακό για ένα ακόμα παιχνίδι Φλέγκα, μείωνε το σκορ και ισοφάρισε αρχικά σε 6-6. Το Φάληρο έκανε το 6-7 με τον Πάβιτσιτς, στο 2.25, αλλά στα 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με τον Μεσκί, ο Εθνικός έφερε το ματς στην ισοπαλία.

Οκτάλεπτα: 1-1, 0-3, 1-2, 5-1.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 10-13

Δυσκολεύτηκε πολύ στο Ιωνικό κολυμβητήριο του νησιού της μαστίχας ο Απόλλων Σμύρνης, αλλά τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΝΟ Χίου στο φινάλε, να επιβληθεί με 13-10. Κορυφαίοι σκόρερ του Απόλλωνα, ο Μπογκντάνοβιτς με 5 γκολ και ο Γαρδίκας με 4.

Οκτάλεπτα: 4-4, 1-4, 4-2, 1-3

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 10-16

Ο ΓΣΠ επέβαλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, όταν προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και ουσιαστικά έβαλε γερές βάσεις για την τελική επικράτηση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Κώστα Λούδη ήταν και πάλι ο Άγγελος Φώσκολος που σημείωσε πέντε γκολ.

Οκτάλεπτα: 0-4, 4-5, 2-5, 4-2

ΑΕΚ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ 8-9

Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη με συνεχείς ανατροπές στο σκορ (η ΑΕΚ προηγήθηκε 4-2 και 6-5) με την τελευταία να την κάνει η ομάδα του Νίκου Καραμάνη, που προηγήθηκε με 8-6 στην τελευταία περίοδο, με γκολ του Λιαπάκη στον παίκτη παραπάνω, αλλά ο Αράγια μείωσε σε 8-7. Ο Υδραϊκός πήρε εκ νέου προβάδισμα γκολ (9-7) με τον Γκαράνη για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Παναγιώτης Σιαμάς.