Επιβλήθηκε της Βουλιαγμένης η Προ Ρέκο

Φυσιολογική ήττα με 14-7 γνώρισε ο ΝΟΒ στη Γένοβα από την Προ Ρέκο, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών. Η ομάδα των νοτίων προαστίων δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην πανίσχυρη πρωταθλήτρια Ευρώπης, σε ένα ματς από το οποίο, πάντως, δεν προσδοκούσε βαθμολογικό όφελος.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς επικεντρώνεται πλέον στο κρίσιμο ματς της επόμενης αγωνιστικής με τη Γιαντράν Σπλιτ, στις 10 Ιανουαρίου στην Αθήνα, που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό αν η Βουλιαγμένη θα μπορέσει να διεκδικήσει πρόκριση στο final-8.

Το αποψινό ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού η ιταλική ομάδα επέβαλε απ’ το ξεκίνημα την ανωτερότητά της. Με τέσσερα αναπάντητα γκολ μέσα σε κάτι περισσότερο από δύο λεπτά στην πρώτη περίοδο, η Προ Ρέκο απέκτησε σημαντικό προβάδισμα (5-1) και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Η Βουλιαγμένη δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί αμυντικά και η διαφορά αυξήθηκε στα έξι γκολ (8-2), ήδη από τις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι… κατέβασαν στροφές επιθετικά, αλλά ο ΝΟΒ πέτυχε μόλις δύο γκολ και δεν μπόρεσε να “μαζέψει” το σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, μετά την πρώτη περίοδο, ο Βουγιασίνοβιτς χρησιμοποίησε κάτω από τα δοκάρια τον 20χρονο Μάνο Ανδρεάδη, αντί του Παναγιώτη Τζωρτζάτου.//

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 5-3, 2-0, 1-2

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζάλανκι 1, Φιλιόλι, Γιάνγκερ 2, Κανέλα 1, Ιόκι Γκράτα 2, Ετσενίκε 2, Ιβοβιτς 2, Βελότο, Αϊκάρντι 1, Χάλοκ 2, Νέγκρι

Βουλιαγμένη (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Αλμύρας, Καλογερόπουλος, Τρούλος 1, Νικολαϊδης 2, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 1, Καπότσης 1, Κουρούβανης, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης