Ένταση, ματσάρα και νικητής στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι με ένταση στο φινάλε, οι κάτοχοι του τίτλου “ερυθρόλευκοι”, κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Σεράφειο κολυμβητήριο, όπου επιβλήθηκαν με 9-8 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στον εξ’ αναβολής από την 1η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 πόλο Ανδρών.

Οι Πειραιώτες έκαναν το “3 στα 3” και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας του Ομίλου μαζί με τον ΓΣ Περιστερίου με 9 βαθμούς, ενώ η “ελαφρά ταξιαρχία έμεινε στους 6.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με συνέχειας διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Απόλλων προηγήθηκε με 3-1, οι ερυθρόλευκοι του Κόλιανιν πέρασαν με 7-3 στο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να μπουν στο παιχνίδι μειώνοντας στο γκολ, 8-7. Όμως το γκολ του Γενηδουνιά για το 9-7 υπέρ του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικό, οι Απολλωνιστές διαμαρτυρήθηκαν στη συνέχεια για πέναλτι που δεν τους δόθηκε και τελικά, απλά μείωσαν στο τελικό 9-8 με τον Αλαμάνο, 31 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Σύμφωνα με το Φύλλο Αγώνα: «Στο 4:00 πριν από τη λήξη της 4ης περιόδου ο αγώνας διεκόπη προσωρινά διότι φίλαθλοι του Απόλλωνα Σμύρνης από την κερκίδα έφτυναν τον διαιτητή (κ. Σπύρο Αχλαδιώτη) και τον ακολουθούσαν στη κάγκελο σε όλη τη διαδρομή του αγωνιστικού χώρου. Με την παρέμβαση της αστυνομίας ο αγώνας συνεχίστηκε μετά από 3 λεπτά. 2. Μετά το τέλος του αγώνα ο τιμωρημένος προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης Δεληγιάννης Νικόλαος προσήλθε στη γραμματεία από την κερκίδα και διαμαρτυρήθηκε στον παρατηρητή του αγώνα».

Οκτάλεπτα: 3-3, 0-4, 4-1, 1-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς, Μόκκας 1, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 3, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Τσαχιλίδης 1, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιατζίρης.