Eμφατική νίκη στην πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό

Η γυναικεία ομάδα πόλο των “ερυθρόλευκων” επικράτησε με το εμφατικό 23-2 του ΠΑΟΚ και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα.

Με το “δεξί” μπήκε στη σεζόν 2023-24, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι “ερυθρόλευκες”, στο επίσημο ντεμπούτο του Δημήτρη Κραβαρίτη στον πάγκο, επικράτησαν με 23-2 του ΠΑΟΚ στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, για την 1η αγωνιστική της Α1.

Στην πρεμιέρα τους στο φετινό πρωτάθλημα, τα κορίτσια του Ολυμπιακού κυριάρχησαν κόντρα στις “ασπρόμαυρες” και με πρώτη σκόρερ την Ελευθεριάδου με τέσσερα γκολ (από τρία Ξενάκη, Τριχά).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς, αφού “έκλεισε” την πρώτη περίοδο με 7-0 προβάδισμα, διάστημα στο οποίο έχασαν και δύο πέναλτι, με τις Ελ. Πλευρίτου και Ξενάκη. Το πρώτο γκολ της σεζόν το πέτυχε η Ξενάκη, κάνοντας το 1-0 από τη θέση του φουνταριστού, στο 7:43. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και την καλή του άμυνα, φτάνοντας στο 9-0, με δύο ακόμα τέρματα της Ελευθεριάδου (7:35, 4:18), με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει για πρώτη φορά, στο 0:28. Εξαιρετική η εμφάνιση και στο τρίτο οκτάλεπτο, με πολλά κλεψίματα, γκολ στην κόντρα και επί μέρους σκορ 6-1, φτάνοντας στο 15-2, με την Δρακωτού (0:01). Ανάλογη η εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, με τις “ερυθρόλευκες” να ξεφεύγουν με 20-2, με γκολ της Σάντα στην κόντρα (3:10). Η διαφορά “εκτοξεύθηκε” στο +21, 29 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, με την Μυριοκεφαλιτάκη να διαμορφώνει το τελικό 23-2 στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 7-0, 2-1, 6-1, 8-0

Ολυμπιακός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 4, Τριχά 3, Ξενάκη 3, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 2, Σάντα 2, Β. Πλευρίτου 2, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Νίγκρο, Δρακωτού 2, Χριστοδούλου-Άουτ

ΠΑΟΚ (Χρυσούλα Χατζέλη): Γκανγκλ, Μπίκου, Χριστοφορίδου, Κάλλια, Παρασκευοπούλου, Ντάσιου, Γραίκου, Γιαμπασάκου, Φραγκιά 1, Ντονα-Τσιάκα, Κοντονή 1, Νιαρχάκου, Λεριώτη, Χρονοπούλου, Στόγιου