Εκτός τετράδας η Ελλάδα

Εκτός διεκδίκησης μεταλλίου στην τελική φάση του World Cup έμεινε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς ηττήθηκε τα ξημερώματα στο Λος Αντζελες με 6-4 από την Ουγγαρία, στον προημιτελικό του τουρνουά.

Η “γαλανόλευκη”, με την πολύ σημαντική απουσία του Άγγελου Βλαχόπουλου, που έμεινε στην Αθήνα εξαιτίας οικογενειακού προβλήματος, πλήρωσε την επιθετική της δυστοκία και πλέον θα παίξει το απόψε (1/7, 23:00) για τις θέσεις 5-8 με τη Γερμανία, που νωρίτερα ηττήθηκε 18-9 από την Ισπανία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά, σε άμυνα και επίθεση, και προηγήθηκε 2-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με γκολ των δύο φουνταριστών, Κάκαρη και Νικολαϊδη, ενώ στη συνέχεια έχασε δύο ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω για να αυξήσει τη διαφορά. Οι Μαγυάροι αντέδρασαν με δύο διαδοχικά γκολ στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και ισοφάρισαν, για να πάρουν και προβάδισμα 3-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου, με τέρμα του Ζάλανκι. Το σκορ αυτό παρέμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, με την εθνική να συμπληρώνει πάνω από 12 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ.

Ο Καλογερόπουλος με ωραίο σουτ από την περιφέρεια διέκοψε την ελληνικη “αφλογιστία” και αμέσως μετά ο Φουντούλης σε παίκτη παραπάνω έβαλε ξανά μπροστά (4-3) το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Ακολούθησε άστοχο πέναλτι του Ζάλανκι, αλλά ένας κακός παραπάνω και μία ασυνεννοησία στην άμυνα, επέτρεψαν στον Ντένες Βάργκα να ισοφαρίσει. Οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην κλειστή άμυνα της Ουγγαρίας και ο Γιάνσικ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Μαγυάρους, στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Η εθνική έχασε εν συνεχεία δύο ευκαιρίες με αριθμητικό πλεονέκτημα και μία κόντρα και το πέναλτι του Βάργκα διαμόρφωσε το τελικό 6-4.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-0, 1-2, 2-0

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ζολτ Βάργκα): Λεβάι, Ανγκιαλ, Μάνχερτς, Κόναρικ, Βάμος, Νάγκι, Ζάλανκι 1, Φέκετε, Νέμετ, Βάργκα 2, Γιάνσικ 2, Βιγκβάρι 1, Βόγκελ

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Νικολαϊδης 1, Κάκαρης 1, Αλαφραγκής, Χαλυβόπουλος, Τζωρτζάτος