Έκανε το «θαύμα» της η Πυλαία

Κυπελλούχος Ελλάδας στέφθηκε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας με 21-20 της ΑΕΚ στο μεγάλο τελικό.

Ασύλληπτες στιγμές στο κλειστό της Κοζάνης έζησαν οι παίκτες της Πυλαίας, καθώς κατάφεραν να επιβληθούν στο μεγάλο τελικό κόντρα στο «μεγαθήριο» του θεσμού, την ΑΕΚ και έγραψαν ιστορία, καθώς πανηγύρισαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το Κύπελλο Ελλάδος χάντμπολ.

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με την Πυλαία να δείχνει σημάδια ανταγωνιστικότητας από τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Στο 13′ μάλιστα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4-3 χάρη σε γκολ του Τσαμεσίδη.

Οι παίκτες του Ανανιάδη συνέχισαν να κοιτάνε στα «μάτια» την Ένωση. Με «όπλο» της την άμυνα, έφυγε στην «κόντρα» και σκόραρε για το 9-7 περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Τζήρας έδωσε κάποιες λύσεις προσωρινά για τον «Δικέφαλο», ωστόσο οι γηπεδούχοι παρέμειναν πίσω στο σκορ.

Ο Τσαμεσίδης αστόχησε σε ατομική προσπάθεια και έχασε την ευκαιρία να δώσει «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Πυλαία να προηγείται 12-9 σε ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με εύστοχο πέναλτι και αμέσως ακόμη ένα γρήγορο γκολ από τον Τσαμεσίδη για την Πυλαία, η οποία προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5 τέρματα διαφορά (14-9, 34′). Ο Μπαμπατζανίδης συνέχισε να έχει «κατεβασμένα ρολά», χωρίς να αφήνει την ΑΕΚ να προσπεράσει στο σκορ.

Με πρωταγωνιστή τον Καλόμοιρο, η Ένωση μείωσε μετά από αρκετή ώρα σε διαφορά δύο τερμάτων (15-17). Το σκορ έμεινε για αρκετή ώρα ίδιο, ωστόσο ο Τζηράς μείωσε σε 17-16 ανεβάζοντας την ένταση του παιχνιδιού. Ο Ελευθεριάδης στο «ανοιχτό γήπεδο» έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους με 2 τέρματα διαφορά (16-18, 54′).

Στο σημείο αυτό, ο Πάτρικ Λέμος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά από έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Πυλαίας. Την αποβολή εκμεταλλεύτηκε άμεσα η ομάδα του Ανανιάδη και στο 55′ ο Ζαφείρης σημείωσε το 19-16.

Ο Μπαμπατζανίδης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς η Ένωση δεν κατάφερε να βρει εύκολα τέρματα στο κρίσιμο σημείο του τελικού. Ο Μυλωνάς μείωσε σε 21-20 λίγο πριν το φινάλε, ωστόσο η ΑΕΚ δεν είχε πλέον το χρονικό περιθώριο για την ανατροπή. Έτσι, η ομάδα της Πυλαίας κατάφερε να πανηγυρίσει μια ιστορική νίκη κόντρα σε ένα «μεγαθήριο» του θεσμού.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 7-10, 9-12 (ημ.), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Στεβάνοβιτς, Τζηράς 7, Σέβελεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 2, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 1, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Μέτσης, Ελευθεριάδης Γ. 6, Κουκμίσης Ν., Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Τριανταφυλλίδης 5, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος, Ελευθεριάδης Χ.

Διαιτητές: Κινατσίδης-Φωτακίδης. Δίλεπτα: 2-7 Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 3/5-3/4.