Έκανε το καθήκον της και περιμένει… (highlights)

Η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 18-9 κόντρα στη Γεωργία και περιμένει να μάθει εάν προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά ή εάν θα χρειαστεί τη διαδικασία των μπαράζ.

Η Εθνική πόλο των ανδρών πήρε τη δεύτερη νίκη της στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά την άνετη επικράτησή της επί της Γεωργίας με 18-9. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα περιμένει πλέον το ματς που ακολουθεί στο Ζάγκρεμπ, μεταξύ της Ουγγαρίας και της Ιταλίας, για να μάθει αν θα πάρει τη δεύτερη θέση του Β’ Ομίλου, που οδηγεί απευθείας στα προημιτελικά της Παρασκευής (12/1), ή αν θα μείνει τρίτη, οπότε θα υποχρεωθεί να δώσει την Πέμπτη (11/1) νοκ-άουτ αγώνα, πιθανότατα με αντίπαλο την Ολλανδία, για να περάσει στην οκτάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά η Ελλάδα θέλησε να πάρει προβάδισμα, ώστε να αναγκάσει την Γεωργία να την κυνηγάει στο σκορ. Δύο φορές προηγήθηκαν οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, με τους Γεωργιανούς να έχουν απάντηση. Η Εθνική μας είχε τρία δοκάρια στα πρώτα λεπτά, όμως στη συνέχεια ήταν πιο εύστοχη και ξέφυγε.

Έτσι, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 5-2, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στην έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου η Ελλάδα μπήκε δυνατά και έκανε το 7-4. Ωστόσο, ο Γέλατσα εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των διεθνών μας και κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου όμως η Ελλάδα ξέσπασε επιθετικά και πήρε προβάδισμα έξι τερμάτων, κάνοντας το 11-5. Στην τρίτη περίοδο η Εθνική έδειξε ξανά τις επιθετικές της αρετές και διατηρούσε το προβάδισμα των έξι γκολ (14-8).

Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Ελλάδα κατάφερε να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά της και πήρε τη νίκη με 18-9.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 3-6, 3-3, 1-4

Γεωργία (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάζντε, Ακχβλεντιάνι, Νταντβάνι, Σουσιασβίλι 1, Μπιτάτζε, Γιέλατσα 6, Τκεσελασβίλι, Τζιχτσιαρένκα 1, Ιμναΐσβίλι, Μαγκρακβελίτζε, Βάσιτς, Πιέσιβατς 1, Καπανάτζε.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 3, Γκίλλας 1, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.//Λ.