Έκανε το 2Χ2 η Βουλιαγμένη στο Champions League Γυναικών

Οι Ελληνίδες διπλασίασαν τις νίκες τους στον 3ο προκριματικό όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών, το οποίο διεξάγεται στο Ματαρό, στην Ισπανία, καθώς επικράτησε σήμερα 12-8 της ουγγρικής Βαζούτας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο ΝΟΒ έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (το εισιτήριο για τους “16” παίρνουν οι τρεις πρώτοι) και μπορεί να παίξει χωρίς άγχος στο μεγάλο ματς με την οικοδέσποινα Ματαρό, φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, την οποία αντιμετωπίζει το μεσημέρι του Σαββάτου (23/9, 12:30).

Οι παίκτριες της Κικής Λιόση εμφάνισαν μία ανεξήγητη νευρικότητα στην επίθεση, χάνοντας σουτ από πολύ πλεονεκτικές θέσεις, με συνέπεια να δυσκολευτούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Η Βαζούτας μάλιστα προηγήθηκε με 4-3, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά αυτό λειτούργησε ως… αφύπνιση για τη Βουλιαγμένη. Ενα γκολ της Σλίκινγκ και δύο συνεχόμενα πέναλτι, τα οποία αξιοποίησαν η Ριτζ και η Πάτρα, έδωσαν το έναυσμα ώστε ο ΝΟΒ να “καθαρίσει” το παιχνίδι.

Με ακόμη τρία αναπάντητα γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο (συνολικό σερί 6-0), η ελληνική ομάδα έφτασε στο 9-4 και, και παρόλο που οι Μαγυάρες προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο νικητής είχε ήδη κριθεί.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 3-2, 3-2

Η σύνθεση της Βουλιαγμένης: Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 4, Γιαννοπούλου, Ριτζ 1, Σλίκινγκ 2, Πάτρα 3, Κρασσά, Ανδρεάδη, Τζούστρα 2, Αγγελίδη, Διαμαντοπούλου.