Διατηρήθηκε στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκοι”, χάρη στην εξαιρετική τους τρίτη περίοδο, επικράτησαν με 13-7 της Ραντνίτσκι για την 7η αγωνιστική του Champions League. Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι στο “Παπαστράτειο” και με τη νίκη τους παρέμειναν στην πρώτη θέση του ομίλου… παρέα με Προ Ρέκο και Μπαρτσελονέτα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και προηγήθηκαν με 2-1, χάρη σε ισάριθμα γκολ του Τσουκ, ενώ ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παίκτη παραπάνω σε δύο περιπτώσεις. Η Ραντνίτσκι έχασε πέναλτι και ο Δερβίσης ισοφάρισε, 1’24” πριν το τέλος του πρώτο οκταλέπτου, ενώ ο Βάμος έδωσε το πρώτο προβάδισμα των “ερυθρολεύκων”.

Τα λάθη των φιλοξενούμενων και δύο “έξυπνα” γκολ του φουνταριστού του Ολυμπιακού, Μουρίκη, έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Πειραιώτες (5-3). Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ και οι Σέρβοι ανασυντάχθηκαν και μείωσαν σε 6-5, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Ο Λούκιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια (6-6), όμως οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με ένα 3-0 σερί, έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ (9-6). Ο Κολόμβος σκόραρε για το 10-6 και ανέβασε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Φουντούλης διεύρυνε το σερί του Ολυμπιακού σε 5-0 και “έκλεισε” την τρίτη περίοδο στο +5 (11-6).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν για πρώτη φορά τον παίκτη παραπάνω και μείωσαν σε 11-7, ενώ οι Πειραιώτες παρέμειναν “άσφαιροι” για 3:30 λεπτά. Ο Μουρίκης “έσπασε” το ρόδι στο τελευταίο οκτάλεπτο για τον Ολυμπιακό (12-7). Οι παίκτες του Ίγκορ Μιλάνοβιτς αμύνθηκαν καλά, έκαναν σωστή διαχείριση και επικράτησαν με 13-7.//

Οκτάλεπτα: 3-2, 6-5, 11-6, 13-7

Ολυμπιακός (Ίγκορ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Φιλίποβιτς, Κολόμβος 3, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Ραντνίτσκι (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ντομποζάνοβ, Μπράνκοβιτς 1, Στανόγεβιτς 1, Γιάνκοβιτς 1, Τσουκ 2, Κόγιτς, Ουκρόπινα, Ποζνάνοβιτς, Πλιέβαντσιτς, Άντιτς, Λούκιτς 1, Βρλιτς 1, Τοντορόβσκι